Ankara’da Suruç Katliamı anmasına polis saldırdı: 2 kişi gözaltına alındı

Ankara’da Suruç Katliamı'nın 27. ayı nedeniyle yapılmak istenen eyleme polis saldırdı. Saldırıda iki kişi gözaltına alındı.

Ankara’da Suruç Katliamı anmasına polis saldırdı: 2 kişi gözaltına alındı

20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na yönelik IŞİD saldırısının 27. ayında anma etkinlikleri düzenlendi.

ETHA’nın aktardığına göre; Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısıyla Kadıköy Halitağa Caddesi’nde bir araya gelen aileler, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankart açtı. 33 düş yolcusunun fotoğraflarının taşındığı eylemde, Suruç katliamı davası avukatları, tanıkları ve ailelerinin gözaltına alınması protesto edildi.

Suruç şehitleri Samsun’da da anıldı

Suruç katliamının 27. ayı dolayısıyla Samsun’da da gençlik örgütleri basın açıklaması yaparak, adalet istedi.

ESP Samsun İl Temsilciliğinde yapılan basın toplantısında gençlik örgütleri adına basın açıklamasını Gözde Sivaslıoğlu okudu.

Sivaslıoğlu, Suruç katliamının üzerinden 2 yıl 3 ay geçtiğini hatırlatarak “Bugünkü acımız ilk günkü gibi diridir” dedi.

Suruç katliamının tarihin en büyük gençlik katliamlarından biri olduğunu belirten Sivaslıoğlu, “Bu denli büyük bir katliamdan devlet yetkililerinin haberinin olmaması imkansızdır. Bu katliam devlet ve IŞİD’in ortak katliamıdır” dedi.

Ankara’da polis saldırısı

ESP ve SGDF’liler Sakarya Caddesi’nde toplanırken, polis valiliğin eylem yasağı olduğunu belirterek dağılmalarını istedi. Sosyalistlerin dağılmaması üzerine polis biber gazıyla saldırdı.

Suruç gazisi ve ESP üyesi Tülin Gür ile SGDF üyesi Gizem Altunöz darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan sosyalistler Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler