Anayasa görüşmelerinde ilk tur sonuçlandı: Teklifin görüşülmesi 338 oyla kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin birinci tur oylaması sonuçlandı. Meclis Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşmelerine geçilmesi, 338 oy ile kabul edildi.

Anayasa görüşmelerinde ilk tur sonuçlandı: Teklifin görüşülmesi 338 oyla kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinde ilk oylama sonuçları açıklandı.

Sonuçlar şöyle:

Kabul: 338

Red : 134

Çekimser: 2

Geçersiz: 1

Boş: 5

Oylamanın ardından teklifin maddeleri üzerine görüşmelere geçildi. Görüşmelere beş dakikalık bir ara verildi.

Ardından, Kanun Tasarı ve Tekliflerini görüşmek için, 10 Ocak 2017 Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere, birleşim Saat 01.22’de sona erdi.

Oylamada bazı milletvekillerinin kullandıkları oyu göstermesi sebebiyle tartışma yaşandı. AKP’li milletvekilleri oylarını göstererek kullandı.

Meclis’te AKP’nin 317, CHP’nin 133, HDP’nin 59 (11 vekil tutuklu ve oy kullanamadı), MHP’nin 39 milletvekili bulunurken, 2 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

AKP, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yoğun bakımda olması ve yerine AKP'li TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın oturuma başkanlık etmesi sebebiyle 2 eksik oy kullandı.

Görüşmeler öncesi Meclis önünde yapılan protesto eylemine polis TOMA, biber gazı ve plastik mermilerle saldırmış, saldırıda STK üyeleri yaralanmış, CHP’li Necati Yılmaz’ın dişi kırılmıştı.

CHP, anayasaya aykırılık iddiasıyla önerge verdi, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, değişiklik teklifinin görüşülemeyeceğini öne sürünce usul tartışması açılmıştı.

HDP ve CHP anayasa görüşmelerinin halk tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için canlı yayınlanması konusunda ısrar etmiş, AKP sürekli canlı yayına karşı çıkmıştı.

AKP’liler kabinleri görüntüledi

Oylama esnasında AKP'li milletvekillerinin Meclis kürsüsünün olduğu yerde cep telefonlarıyla oy kabinlerini fotoğrafladığı görüldü.

Yaşanan kalabalık üzerine CHP'li vekillerin itirazıyla oylama durduruldu ve kabinler ile kürsünün boşaltılması kararı verildi.

Oylama, kabinlerin etrafının boşaltılması sonrasında kaldığı yerden devam etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler