Amed Ekoloji Platformu: Hevsel Bahçeleri talan edilmek isteniyor

Amed Ekoloji Platformu yaptığı basın toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle Hevsel Bahçeleri’nin talan edildiğini söyledi.

Amed Ekoloji Platformu: Hevsel Bahçeleri talan edilmek isteniyor

Amed Ekoloji Derneği, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Mimarlar Odası, Diyarbakır Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası, Dicle Nehri kenarındaki Diyarbakır’ın tarım alanı Hevsel Bahçeleri’nde yapılaşmaya karşı Mimarlar Odası konferans salonunda basın toplantısı düzenledi.

Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’yle ilgili projeye karşı ortak açıklamayı Amed Ekoloji Meclisi üyesi Feyziye Sümer yaptı.

‘Amed’in ruhu Hevsel ve Dicle’dir’

Hevsel’in 7 bin yıldır Diyarbakır’ın vazgeçilmez bir parçası olduğunu kaydeden Sümer, “Bu kent adeta o bahçeler ve Dicle Nehri üzerinden var olmuştur. Bu anlamda Amed’in ruhu Dicle Nehri ve Hevsel Bahçeleri’dir” dedi.

Hükümetin OHAL gerekçesiyle Hevsel Bahçeleri’ni yapılaşmaya açmak istediğini dile getiren Sümer, “Taksim İstanbul’un direnişçi ruhunu temsil ettiği için uzun zamandır iktidarın hedefindeyse, Hevsel’de Amed’in kültürünü, kimliğini ifade ettiği için yıllardır AKP’nin talan ve yok etme politikalarının tehdidi altındadır. Yaklaşık 10 yıldır çeşitli bahanelerle bu alan yapılaşmaya açılmak istenmektedir” şeklinde konuştu.

Hevsel’i betona gömme planı

Fethullah Gülen cemaati soruşturması kapsamında tutuklanan Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç’ın talimatıyla Hevsel’de binlerce ağacın kesildiğini hatırlatan Sümer, şunları kaydetti:

“Bu girişim kentin tüm dinamiklerinin duyarlılık göstermesiyle ‘Hevsel direnişi’ adı altında geri püskürtülmüştü. Bugün Hevsel’i betona gömme planı tekrar gündeme getirilmiştir. Ağaçlar kesilmek istenmekte, yerine betonarme yapılar, asfalt yollar yapılmak istenmektedir. Görüyoruz ki rant, doğayı ve kimliği yok etme, tekleştirme, betona gömme söz konusu olunca darbeci zihniyet planları devam etmektedir.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dicle Vadisi’ni “Özel Proje Alanı” olarak belirlediğini aktaran Sümer, “Alan yalnızca surların dibinde kurulan Hevsel Bahçeleri değil. Hevsel Bahçeleri, kapsam olarak Ben û Sen Vadisi’nden başlayarak, Silvan Köprüsü’ne kadar uzanan alanı ifade etmektedir. Zaten doğayla bütünleşmiş olan bu alana, doğasını bozmadan ve yeşili arttırarak bir proje yapmak istediklerini söylüyorlar. Ancak biliyoruz ki yapılmak istenen yıkım için bu sadece bir başlangıç” diyerek, Sur ilçesine dönük politikaları sıraladı.

Hükümet attığı imzaya sahip çıksın

Dicle Nehri’nde “manzaralı villalar” planlandığını dile getiren Sümer, söz konusu planlar ile Dicle Vadisi’nin yok edilmek istendiğini söyledi.

Dicle Vadisi’nin 184 canlı türüne ev sahipliği yaptığını ve Hevsel Bahçeleri’nin endemik türleri barındırdığının altını çizen Sümer, “Aynı zamanda Diyarbakır surları, Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi UNESCO tarafından dünya mirası listesine kabul edilmiştir. Bu kararın altında mevcut hükümetin de imzası bulunmaktadır. Yapılmak istenen müdahaleler UNESCO kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir. Bu anlamda hükümeti dürüst olmaya, altına imza attığı sözleşmelere uymaya, Hevsel Bahçeleri’nin katili olacak projeden bir an önce vazgeçmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Suriçi’nden sonra Hevsel Bahçeleri

Amed Ekoloji Sözcüsü Nejdet Sezgin de, Hevsel Bahçeleri, Dicle Vadisi ve Sur ilçesinin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini belirterek, şöyle devam etti: “Dicle Vadisi projesi adı altında, yeni yapılaşmalar ile ucube hale getirilecek. Bu hale getirilince Sur ile bir ilgisi kalmayacaktır. 40 yıl boyunca gidip geldiğimiz dar sokaklar dümdüz edildi. Burayı yakıp yıkan zihniyet Hevsel Bahçeleri’ni de yok etmeyi hedefliyor. Bu politikalar karşısında bir duruş sergilemek gerekiyor. Bütün damarlarımız tıkanmış olabilir ama bunu engellemek mümkündür.”

CHP’li vekilleri Hevsel için Diyarbakır’a gelecek

Toplantıda söz alan CHP’li Naci Sapan ise CHP milletvekilleriyle yıkımın devam ettiği Sur ilçesindeki gözlemlerini aktardı. Çocukluğunun ve gençlik yıllarının Sur’un dar sokaklarında geçtiğini hatırlatan Sapan şunları söyledi: “O dar sokakları tümden yok etmişler. Gördüğüm manzara korkunçtu. Şimdi aynı manzarayı Hevsel Bahçeleri’nde yapmak istiyorlar. OHAL olabilir, az olabiliriz, ama sesimiz gür çıkarsa bu projeden vazgeçirebiliriz.”

Naci Sapan, Amed Ekoloji Derneği’nin 1 Nisan’da Hevsel Bahçeleri için yapmak istediği etkinliğe CHP’li milletvekillerinin de katılacağını söyledi.

(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler