Altan Tan'a 2 yıl hapis cezası verildi

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmakta olduğu dava sonuçlandı. HDP'li Tan'a 2 yıl hapis cezası verildi.

Altan Tan'a 2 yıl hapis cezası verildi

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında 2012 Newroz’unda Urfa'da yapmış olduğu konuşmadan dolayı 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçundan iddianame hazırlanmıştı.

Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada Altan Tan’a halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçundan 2 yıl hapis cezası verildi.

Tan, Türkçe ve Kürtçe yapığı konuşmada şunları söylemişti: İçişleri Bakanı ve Başbakan dediler ki, Kürtleri vurduk kırdık, zindanlara doldurduk, sindirdik, Baskılar bizi İsmet Paşa zamanında, Mustafa Kemal'in, Mahmut Bozkurt'un zamanında yıldırmadı, bunlar mı yıldıracak, bunlar mı... Kürt halkını yıldıramayacaksınız, işte meydanlar, kürt halkı diğer halklar gibi haklarını alacak, bu senin son şansın, akıl tuttun tuttun, tutmadın bu millet yola çıktı gidiyor, gidiyor, bundan sonra Ankara sen düşün... ya aklını başına alırsın, başka yolu yok, bu panzerleri alır eliyle Dicle Nehri'ne atar..

 

Etiketler: HDP, Altan Tan, Urfa, Ceza, hapis

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler