Almanya'nın silah satmama kararına Ankara'dan tepkiler: Çaresiz değiliz

Almanya’nın Türkiye’ye silah satışını askıya alması kararına Ankara’dan tepkiler yükseldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye hiçbir zaman çaresiz değildir” ifadelerini kullandı.

Almanya'nın silah satmama kararına Ankara'dan tepkiler: Çaresiz değiliz

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’den gelen tüm önemli silah taleplerini askıya altıklarını açıklamıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Türkiye’ye silah satışının tamamen yasaklanmasına karşı olduğunu söylemişti.

‘Çaresiz değiliz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu tür yaklaşımların Türkiye’nin yerli sanayisinin gelişmesine vesile olduğunu kaydetti.

“Türkiye hiçbir zaman çaresiz değildir” diyen bakan, Gabriel’in yaklaşımının ‘bir dışişleri bakanına yakışmadığını’ savundu.

Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Panik içindeTürkiye’ye saldırarak oy alacağını düşünüyorsa buradan bir şey elde edemez. Merkel’in yaklaşımını daha doğru bir yaklaşım olarak görüyoruz. Almanya’nın yaklaşımını anlamakta zorlanıyoruz, Türkiye’ye saldırarak içinde bulundukları şartlardan kurtulmaları mümkün değil.”

‘Terör’ vurgusu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de Türkiye’nin ithal ettiği silahları IŞİD ve PKK’yla mücadelede kullandığını kaydetti.

Çelik, şöyle devam etti: “Bu cümlelerin dolaylı olarak gittiği yer, Türkiye’nin terörle mücadelesini zaafa uğratmaktır. Bu Türkiye’ye zarar vermez. Türkiye şimdiye kadar bu coğrafyada deneyimli bir devlet olarak güvenliğini her şart altında sağlar ama artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde de dolaşıyor.” ​

AB bakanı, Türkiye’nin bir anlamda Avrupa’nın da sınır güvenliğini sağladığına dikkati çekerek, “Dolayısıyla Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek, Almanya’nın ve Avrupa’nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir” dedi.

İki ülke ilişkileri özellikle son bir yıldır, darbe girişimi sonrası birçok konuda gerildi. Alman vekillerin askeri üslere ziyaret izni verilmemesi, ‘FETÖ’ şüphelilerinin akıbeti ve Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşları konusu bunları başında geliyor.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler