Almanya'dan yeni 'önlem': Türkiye'ye silah satışı askıya alındı

Almanya, bozulan ilişkiler gerekçesiyle Türkiye’den gelen silah taleplerini askıya aldı.

Almanya'dan yeni 'önlem': Türkiye'ye silah satışı askıya alındı

Açıklama, bu hafta sonunda bir Alman çiftin daha Türkiye’de göz altına alınmasının ardından geldi.

Handelsblatt gazetesinin dün düzenlediği panelde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Türkiye’nin bize yaptığı tüm önemli silah taleplerini askıya aldık; bunlar gerçekten de az sayıda değil” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in iktidardaki koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) önde gelen üyelerinden Gabriel, NATO üyesi olması nedeniyle talep edilmesi halinde Berlin’in müttefiklerine silah göndermekle yükümlü olduğuna da dikkat çekti.

Gabriel, ancak, şu anda bu mümkün olmadığı için, Türkiye’ye silah ihracatının hemen hemen tümüyle dondurulduğunu söyledi.

Sadece motorlu araçlar

Gabriel, silah ihracatının ancak hükümet kararının uluslararası bir anlaşmayla bağlantılı olması veya talebin silah değil motorlu araç için yapılması gibi birkaç istisnai durumda mümkün olacağını belirtti.

Ankara ile Berlin arasında süren gerilimde, Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak parlamento seçimleri öncesinde Merkel geçen hafta, Türkiye’nin Avrupa Birliği tam üyelik müzakerelerine son verilmesi gerektiğini söylemişti.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler