Almanya'dan çifte vatandaşlara uyarı: Türkiye’den çıkışınız yasaklanabilir

Almanya çifte vatandaş konumundaki Türkiyelileri, Türkiye’ye yapacakları seyahatler konusunda uyardı.

Almanya'dan çifte vatandaşlara uyarı: Türkiye’den çıkışınız yasaklanabilir

Dışişleri Bakanlığı tarafından 12 Mayıs tarihinde güncellenen seyahat ve güvenlik uyarısında, aynı zamanda Türkiye ve Almanya vatandaşlığına sahip kişilere Türkiye'ye yapacakları seyahatte herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda konsolosluk desteği verilemeyebileceği kaydedildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal nedeniyle, darbeyle bağlantılı ya da Gülen cemaatiyle ilişkisinden şüphelenilen kişilerin ülkeden çıkışının yasaklanabileceğine vurgu yapılan seyahat uyarısında, bu suçlamalara Türkiye vatandaşı olmayanların da maruz kalabileceğine dikkat çekildi.

2017'nin ilk çeyreğinde çok sayıda Almanya vatandaşının Türkiye'ye girişine herhangi bir neden belirtilmeksizin giriş izni verilmediği de kaydedilen Dışişleri uyarısında, bu kişilerin uzun gözaltı sürelerinin ardından Almanya'ya dönmek zorunda kaldıkları vurgulandı.

Açıklamada, sorun yaşayan kişilerin aynı zamanda Türkiye vatandaşlığına da sahip olmaları durumunda, Alman uyrukluların sahip olduğu konsolosluk yardımı gibi yasal hakların Türkiye hükümeti ve kurumlarına karşı her durumda sağlanmasının mümkün olamayabileceği kaydedildi.

Sputnik

Etiketler: Almanya

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler