Almanya’daki ‘MİT casusu’ davası sanığına iki yıl tecilli hapis

Almanya’da Kürt siyasetçiler hakkında MİT için casusluk yapmakla suçlanan Mehmet Fatih S. iki yıl tecilli hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya’daki ‘MİT casusu’ davası sanığına iki yıl tecilli hapis

Almanya’daki Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi, 2016 yılının ocak ve kasım ayları arasında Kürt siyasetçiler hakkında 20 bin 950 avro karşılığında casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan Mehmet Fatih S’nin iki yıl tecilli hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Deutsche Welle’nin haberine göre; Mahkeme gerekçeli kararında “Türkiye içindeki çatışmaları Almanya’ya taşımak”tan söz ederken, 32 yaşındaki Mehmet Fatih S’nin Bremen’de yaşayan Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Yüksel Koç ile temas kurduğunu da doğruladı.

Delil olarak sanığın cep telefonundaki mesajların gösterildiği kararda, sanığın daha önce ceza almamış olması ve toplanan bilgilerin yeterince güçlü bir içeriğe sahip olmaması nedeniyle indirim yapıldığı da belirtildi.

Mehmet Fatih S, Aralık 2016’da Hamburg’da gözaltına alınmasının ardından tutuklanmıştı. Avukatı, kendisini “Eğer ortada alınmış bir görev varsa, bu başarısızlığa uğramıştır” sözleriyle savunmuştu.

Etiketler: Almanya, MİT, casusluk, dava

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler