Almanya’da öğrenciler, sınır dışı edilmek istenen Afgan arkadaşları için polisle çatıştı

Almanya’da polisin Afganistanlı bir öğrenciyi sınır dışı etmek için bir okula girmesi üzerine, diğer öğrenciler durumu protesto etti. 300 kişilik öğrenci grubu ile polis arasında çatışma çıktı; en az 9 polis yaralandı, üç öğrenci ise gözaltına alındı. Almanyalı yetkililer Afganistan uyruklu öğrencinin sınır dışı edilmeyeceğini açıkladı.

Almanya’da öğrenciler, sınır dışı edilmek istenen Afgan arkadaşları için polisle çatıştı

Almanya’nın Nürnberg kentinde polis bir teknik okula girerek Afganistanlı bir öğrenciyi sınır dışı etmeye çalıştı.

Polise ilk tepki, dört yıldır Almanya’da yaşayan 20 yaşındaki Afganistanlı öğrencinin okul arkadaşlarından geldi.

Gazete Karınca’dan Ezgi Gül’ün RT’den aktardığı habere göre, yirmi kişilik öğrenci grubu polis aracının geçeceği yolda oturma eylemi yaparak Afganistanlı öğrencinin okul dışına çıkarılmasını engellemeye çalıştı.

Daha sonra çevreden geçen öğrencilerin de protestolara katılmasıyla kalabalık arttı. Grup, birkaç saat içinde 300 kişiye ulaştı.

Polis, protestoculara karşı biber gazı ve cop kullandı. Bir polisin Almanya medyasına verdiği ifadeye göre protestocular polise şişe, taş ve bisiklet fırlattı.

Çıkan çatışmada en az dokuz polis yaralandı, üç gösterici ise gözaltına alındı. Göstericilerden yaralanan olmadığı belirtildi.

Afganistanlı öğrenci serbest bırakıldı

Alman polisi Afgan öğrenciyi okuldan aldı ortalık karıştı

Polis, çatışmaların ardından göstericilerin yoldan çekilmesini sağlayarak Afganistanlı okul dışına götürdü fakat yerel otoriteler, öğrencinin “sınır dışı edilme kararının durdurulduğunu ve sorgulamanın ardından serbest bırakıldığını” söyledi.

Afganistanlı öğrenci dört yıldır Almanya’da kalıyor ve okul öğretmenleri onu “iyi adapte olan, çalışkan biri öğrenci’ olarak tanımlıyor.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD), polisin göstericilere müdahale etmesini ve genel olarak hükümetin mülteci politikalarını sert bir dille eleştirdi.

SPD, ‘bir öğrencinin okuldan alınması ne olursa olsun kabul edilemez’ dedi.

Alman polisi Afgan öğrenciyi okuldan aldı ortalık karıştı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler