Alevilerin Muharrem Orucu bugün başlıyor

Aleviler Muharrem ayının ilk günü olan 2 Ekim’de Muharrem Orucu’na başladı. Aleviler, matem ayı olarak bilinen muharrem ayında, Kerbela'da yaşanan acıları hatırlamak için 12 gün oruç tutuyor.

Alevilerin Muharrem Orucu bugün başlıyor

10 Ekim 680 de İslam halifelerinden Ali'nin oğlu Hüseyin ve 72 yoldaşı,  Kerbela'da  Yezid tarafından acımasız bir şekilde öldürüldü. Aleviler bu acı olayı kınamak için, her yıl Muharrem Ayının onuncu gününden başlamak üzere, 12 gün oruç tutarak yas tutuyorlar. Aleviler Muharrem orucu   ile Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte bağlılıklarını dile getiriyorlar. Muharrem orucu’nu tutmak için,  Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılıyor. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet ediliyor ve 21. gün oruç başlıyor. Niyet edildikten sonra gün doğumu ile gün batimi arasındaki sürede  hiç bir  şey yenilmez ve içilmiyor ve  gün batımıyla yemek yeniliyor.

Aşure 12 imam için kaynatılır

* Aşure, Arabi aylardaki ilk ay olan muharremin 10. günü anlamına gelir. Her yıl kurban bayramının takip eden 21. günde oruca başlanır; 12. günün sonunda aşure pişer. Nuh peygamberle başlayan aşure geleneği 12 imama ithafen dağıtılır buna da 12 imam aşuresi derler.  

* Aleviler, muharrem orucunda, Kerbela'da Hüseyin'in yolunun kesilip susuz şehit edilmesi nedeniyle mümkün olduğunca sudan uzak durular. Su yerine şerbetli içecek, ayran çay içerler. Hasta, ağır işte çalışanlara su konusunda dikkat edin deriz. Etli yemeklerden uzak durulur çünkü canlıların öldürülmesi istenmez. Dal kırmamaya, çiçek koparmamaya dikkat edilir.

* Eğlenceden de uzak durmaya çalışılır, bu günlerde düğün nişan tören yapılmaz. Kişiye kin tutulmaz, küfür edilmez. O gün peygamberin evlatlarına yapılan eza ve cefayı düşünenler ağladığı için çevremizdeki insanları ağlatmamak için dikkat ederiz."

Etiketler: Muharrem Orucu, Aleviler

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler