Alevi vakıf ve derneklerinden suç duyurusu!

Alevi vakıf ve federasyonları, Alevilere katliam çağrısında bulunan Muş Alparslan Üniversitesi’nde görevli akademisyen Abdülkadir Şen ve Reina katliamının ardından Kanal A’da katıldığı yayında Alevi vakıflarını tehdit eden Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir hakkında suç duyurusunda bulundu.

Alevi vakıf ve derneklerinden suç duyurusu!

Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan dilekçede, Şen ve Özdemir’in “tehdit”, “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme”, “nefret ve ayrımcılık”, “hakaret”, “suç işlemeye tahrik”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “iftira” suçlarından yargılanması talep edildi.

Özdemir katıldığı yayında “O yalılarda oturan Alevi vakıf başkanlarına sesleniyorum. O yalıları başınıza yıkarlar, orada oturamazsınız, o paralarınızı elinizden alırlar, bu Türkiye’de sizi öldürürler” ifadelerini kullanırken, Şen de Twitter hesabından, “Ey Halep’te çocukları, kadınları, sivilleri, sivilleri korkakça bombalayan rejimi savunan mezhepçiler: Sizi bu coğrafyada yeni Malazgirtler bekliyor. Bu coğrafyanın her köşesinde yeni Malazgirt yaşanacak. Şah İsmail’in bağnaz mezhepçi piçleri hesap verecek. Şahlaştınız. Yavuzlaşacağız” ve “Cemevi, Ali, insana saygı, Madımak, hoşgörü diyen ne kadar namussuz mezhepçi varsa Halep’te katillerler beraber. Lanetliler topluluğu...” mesajlarını paylaşmıştı. Şen ardından görevinden açığa alınmıştı.

(CUMHURİYET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler