Alakır Nehri Kardeşliği’nden 4’üncü ÇED başvurusuna tepki: Alakır rant değil, koruma alanıdır!

Antalya'nın Kumluca İlçesi'ndeki Alakır Nehri üzerinde, daha önce üç defa alınan ÇED raporu mahkeme tarafından iptal edilen REİS şirketinin, Dereköy HES projesi için yaptığı dördüncü ÇED başvurusunda bulunması Alakır Nehri Kardeşliği tarafından protesto edildi.

Alakır Nehri Kardeşliği’nden 4’üncü ÇED başvurusuna tepki: Alakır rant değil, koruma alanıdır!

Siyasi Haber / Antalya

Alakır Nehri üzerinde, Danıştay’ın ‘HES yapılamaz’ kararı bulunmasına ve daha önce verilen 3 ÇED raporunun mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen, REİS şirketinin dördüncü defa ÇED başvurusunda bulunmasına Alakır Nehri Kardeşliği üyeleri tepki gösterdi.

Alakır Nehri üzerinde 8 HES projesi bulunuyor. Projelerden 4’ü tamamlanmış, 1’i inşaat, 3’ünün de planlama aşamasında olduğu belirtilirken, HES’lere karşı mücadele eden Alakır Nehri Kardeşliği üyeleri konuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, projenin "Kritik Olarak Tehlike Altındaki Tür" kategorisinde yer alan, dünyada sadece Alakır Nehri'nde yaşadığı tescillenen Alakır Alası' adlı balığın ve yine dünyada sadece o bölgede yaşadığı tespit edilen Alakır Gelinciği türünün yaşamını direkt tehlikeye soktuğu belirtilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığındın 3 Temmuz 2014 tarihli ve 69 nolu; "Doğal Sit Alanlarında Planlanan HES projelerine yönelik aldığı ilke kararlan" doğrultusunda doğal sit alanlarında HES yapımına izin verilmeyeceğinin karara bağlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Üç beş ampullük enerji ve birkaç kişinin menfaati için hepimizin ortak değerlerinin göz göre göre yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Açtığımız davalar sonucunda tam üç kere ÇED raporu mahkeme tarafından iptal edilen, hatta Danıştay’ın hakkında "Kesinlikle HES yapılamaz" hükmü bulunan, koruma alanı sınırları içindeki Dereköy HES projesi için REİS şirketinin yaptığı dördüncü başvuru bugün Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nda birazdan görüşülecek.

"Kritik Olarak Tehlike Altındaki Tür" kategorisinde yer alan, dünyada sadece Alakır Nehri'nde yaşadığı tescillenen Alakır Alası' adlı balığın ve yine dünyada sadece o bölgede yaşadığı tespit edilen Alakır Gelinciği türünün yaşamını direkt tehlike altına sokan ve bir AVM'nin bile elektriğini üretemeyecek kapasitede olan bu projeye karşı bizde sesi duyulmayan canlıların sesi olabilmek adına burada toplanmış bulunmaktayız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığındın 3 Temmuz 2014 tarihli ve 69 nolu; "Doğal Sit Alanlarında Planlanan HES projelerine yönelik aldığı ilke kararlan" doğrultusunda; Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu'nda;

Küresel ve ulusal ölçekte dar yayılımlı, kritik, nesli tehdit ve tehlike altında endemik tür veya türlerin;

  • Üreme ve beslenme alanlarını ihtiva eden,
  • Hayati ihtiyaçlarını temin edebileceği uygun yaşama şartlarını sağlayan,
  • Göç ve yayılma alanlarını ve göç yollarını ihtiva eden,

kriterleri bünyesinde bulunduran doğal sit alanlarında HES YAPIMINA İZİN VERİLMEYECEĞİ karara bağlanmıştır.

REİS şirketinin Dereköy HES projesi ile suyunu almak istediği nehir yatağında dünyada sadece Alakır Nehri'nde yaşayan bir alabalık türü olan Alakır Alası yaşamaktadır. Ayrıca yine o bölgede Alakır Nehri'nin akışının sağladığı mikro iklim sayesinde dünyada sadece orada varolan bir bitki türü olan Alakır Gelinciği vardır.

Bu doğrultuda;

Santral binası ve rezervuarı "Sürdürülebilir ve Kontrollü Kullanım Alanı'nda, suyunu alarak direkt etki edeceği 5 km'lik nehir yatağı ve çevresi ise "Nitelikli Doğal Koruma Alanı" kapsamında bulunan, REİS şirketine ait Dereköy HES projesi başvurusunun varolan bu ilke kararları doğrultusunda Antalya Tabiat Koruma Kurulu tarafından reddedilmesini talep ediyoruz.

Kurulun aksi bir karar alması dahilinde kurul üyeleri sadece var olan kanunlara karşı çıkmanın sonuçlarına değil, aynı zamanda dünyada sadece o bölgede on binlerce yıldır var olan türlerin tamamen yok olarak dünya üzerinden silinmesinin vebali ile de yüzleşmek zorunda kalacak. Koruma kurulu üyelerinin sorumlulukları gereği ve kanunun öngördüğü şekilde karar vererek ulusal ve dünya ölçeğindeki bu değerleri korumasını bekliyoruz.

Ayrıca unutmayalım ki, yapılması öngörülen bu HES projesinin kapasitesi bir alışveriş merkezinin dahi elektriğini karşılayamayacak kadardır.

Üç beş ampullük enerji ve birkaç kişinin menfaati için hepimizin ortak değerlerinin göz göre göre yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz!

Alakır rant değil, koruma alanıdır!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler