Aladağ yurt yangını duruşması başladı: Aileler adalet istedi

Adana'da 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği ve 24 çocuğun yaralandığı yurt faciasıyla ilgili açılan davanın ikinci duruşması başladı. Aileler duruşma öncesi adalet taleplerini yineledi.

Aladağ yurt yangını duruşması başladı: Aileler adalet istedi

Aladağ'da Süleymancılar cemaatine ait kız öğrenci yurdunda 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirmesi 24 çocuğun yaralanmasına ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği yöneticileri ile yurt müdürünün “Taksirle öldürme” suçlamasıyla 2 ila 15'er yıl ile yargılandığı dava öncesi aileler adliye önüne yürüyerek ağır ceza talep etti. Burada konuşan Avukat Can Atalay, kamu görevlilerinin yargılanmasını gerektiğini ifade ederek, ailelerin ifadelerinde kendilerini yönlendirdiğini söylediği İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün de davaya dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Para teklif ediyorlar

Evrensel’in haberine göre, duruşmaya katılan, yangında hayatını kaybeden Zeliha Avcı'nın annesi Sultan Avcı, Sofulu Mahallesi Muhtarı Adem Aktaş'ın kendilerine davadan vazgeçmeleri için para teklifinde bulunduğunu, tepki göstermeleri üzerine ise durumu inkar ettiğini söyledi. Soma Maden faciasında yakınlarını kaybeden Elmas Kaya da duruşmaya gelerek mağdur ailelere destek oldu.

Feyzioğlu: Davanın takipçisi olacağız

Duruşmayı izlemek için Kozan'a gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, sanıkların 'kasten öldürmek'ten yargılanmaları gerektiğini savunarak, sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Açıklama sonrası mahkeme heyeti duruşmayı? salonun küçük olması nedeniyle Ticaret Odası salonuna taşıdı. Duruşma öncesi polis ile duruşmaya katılmak isteyen sanık yakınları arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Duruşmaya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve çok sayıda avukat mağdur ve sanık yakınları katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmaya tutuklu 6 sanık ile bir tutuksuz sanık katıldı.

Duruşma kimlik tespiti ile devam ediyor. 

Ne olmuştu?

Aladağ'da ortaokulda okuyan kız öğrencilerinin kaldığı özel öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016'da elektrik kontağından çıkan yangında eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç'in kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ile Cennet Karataş yaşamını yitirdi.

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yurt yangınıyla ilgili olarak, kızı da ölen yurt müdürü Cumali Genç, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç ve yurt çalışanı Mahmut Deniz tutuklandı. Sanıkların bazıları ara kararla tahliye edilip, itiraz üzerine tekrar tutuklandı. 12 kişiye mezar olan yurt da yıkıldı.

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede gerekli önlemleri almadıkları gerekçesiyle 7 sanığın da asli kusurlu olduğu belirtildi. İstanbul Teknik Üniversitesi laboratuvarında yangın sonrası alınan örnekler incelendi. 3 kişilik uzman bilirkişi heyetinin hazırladığı 19 sayfalık raporda yangının, elektrik tesisatında oluşan kısa devre ile 2 katta aynı anda başladığı belirtildi. Yurtta kullanılan malzemelerin yangının hızla yayılmasına neden olduğu kaydedilen raporda, tartışma konusu olan yangın kapılarının ise dayanıksız PVC malzemeden yapıldığına yer verildi. Duruşmanın ilk celsesinde ifade veren tutuklu sanıklar, olayda herhangi bir kusurlarının olmadığını savunarak itfaiyeyi suçladı.

Etiketler: Aladağ, yurt yangını, dava

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler