AKP'nin işçiye reva gördüğü zam yüzde 8: Asgari ücret 1404 TL oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu açıkladı. Asgari ücret 2017 yılında yüzde 8 zamla, net 1,404 lira olacak. AKP, asgari ücreti yalnızca işverenlerin onayı ile kararlaştırdı. İşçileri temsil eden sendikalar kararı imzalamadı.

AKP'nin işçiye reva gördüğü zam yüzde 8: Asgari ücret 1404 TL oldu

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi: ‘‘Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzalayabildiğimiz için onlara teşekkür ediyorum.  Asgari ücretin tek defada yılbaşından itibaren yılın geneline iki kademeli olmamasına karar verdik’’

Brüt asgari ücret 1777 lira 50 kuruş. Neti 1404 lira.

Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat ise toplantıda yaptığı konuşmada, belirlenen tutarın düşük olduğunu belirterek karara muhalif kaldıklarını belirtti.

Kim ne istemişti

Asgari ücret hali hazırda bin 300 TL olarak uygulanıyor. Toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş asgari ücretin yeni yılda bin 600 TL olmasını talep ediyordu. 

DİSK ise, asgari ücretin 2 bin TL olması gerektiğini açıklamıştı.

İşveren tarafı (TİSK) asgari ücrete zam yapılamaması gerektiğini belirtirken son rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'den gelmişti.

TÜİK, bir işçinin aylık net yaşam maliyeti "ağır" işlerde bin 668 lira 90 kuruş, "orta ağır" işlerde bin 485 lira 30 kuruş, "hafif işlerde" ise bin 379 lira 40 kuruş olarak açıklamıştı. 

Asgari ücret dolar kuru ve enflasyon sebebiyle erimişti. Yapılan zam bu erimeyi bile karşılamadı. 2016'da 1300 lira iken 442 Dolara tekabül eden asgari ücret, yüzde 8 zamdan sonra 395 dolarda kaldı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler