AKP'li Çayırova ve Darıca belediyeleri salonları CHP'nin 'Hayır' paneline kapattı

CHP Çayırova İlçe Başkanlığımı tarafından düzenlenen "TEK ADAM REJİMİNE HAYIR" programı için Çayırova Belediyesi Toplantı Salonu'na gelen CHP'liler 'elektrikler kesik' bahanesiyle salona alınmadı. CHP İlçe Başkanlığı daha önceden Çayırova Belediyesi'nden izin almasına rağmen salonu vermemesi üzerine toplantı soğuk havada açık alanda yapıldı.

AKP'li Çayırova ve Darıca belediyeleri salonları CHP'nin 'Hayır' paneline kapattı

 Dün MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener'e önceden izin alınması ve salon için anlaşma yapılmasına rağmen Akşener taraftarları salona girmesi üzerine salonun elektrikleri kesilmişti. Salon dolduran yüzlerce kişi cep telefonları ile aydınlattığı salonda Akşener megafonla konuşmak zorunda bırakılmıştı. 

Başkanlık referanduman 'HAYIR' diyenlere yönelik bir engeleme girişimi de Kocaeli'de CHP'nin etkinliğinde yaşandı. AKP'li belediye önce CHP'ye etkinlik için salon verdi daha sonra ise, 'salonda ses sistemi bozuk, elektrik yok' bahanesiyle salon vermedi.

oplantının yapılacağının duyurulduğu salonun önüne gelenler belediyenin bahçesinde toplandı. Konuşmacılar CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan belediyenin bahçesinde toplananlara hitap etti.

Darıca'da ise Darıca Belediyesi'nin Adnan Menderes Kültür Merkezi Salonu'nu toplantıya kapatması üzerine Kazım Karabekir Mahallesi'ndeki İlbeyoğlu Düğün Salonu'nda toplantı yapıldı. Panelde parti bayrağı asılmazken, etraf Türk bayraklarıyla donatıldı. 'Anayasa değişikliği ne getiriyor, hayır demezseniz ne olacak' paneline konuşmacı olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, Yrd. Doç. Dr. Yücel Demirer ile avukat Yüksel Genç katıldı. 

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan salonların iptal edilmesine tepki göstererek, "Yaklaşık 10-15 gün önce hem Darıca'da, hem de Çayırova'da belediye salonları partimiz tarafından kiralanmış, hem kaymakamlıktan izin alınmış, hem de salonlarla sözleşme yapılmış. Dün geç saatlerde hem Çayırova'da, hem de Darıca'da ilçe başkanlığımız aranarak, Darıca'da salonda sorunlar olduğunu veremeyeceklerini, Çayırova'da da elektik trafolarının yandığını ve elektrik arızalarından dolayı salonu veremeyeceklerini söylemişler. Bu aslında Türkiye demokrasisine vurulan bir darbedir. Referandumla ilgili sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin çalışmaları engellenmeye çalışılıyor. Bu ahlak dışı bir şey" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok ise yaşananları şöyle değerlendirdi: 

Darıca Demokrasi Platformu'nun düzenlendiği Yrd. Doç. Yücel Demirer ve Av. Yüksel Genç ile birlikte gerçekleştireceğimiz "Anayasa değişikliği ne getiriyor? 'Hayır' demezsek ne olur?" başlıklı panel, önceden izinleri alınmış olmasına rağmen son dakikada Darıca Belediyesi'nin yasaklamasıyla Darıca Kültür Merkezi'nde gerçekleşemedi ve panelimizi Kültür Merkezi'ne yakın bir düğün salonuna taşıdık. 

İki seçenekli referandumda, iktidarın yerel yönetimler dahil devletin tüm birimleriyle 'Hayır' seçeneğini yasaklamasına tanıklık ediyoruz. Salonlar son dakikada iptal ediliyor, elektrikler kesiliyor, propaganda hürriyetinin önüne set çekiliyor. 

'Hayır' demenin yasak olduğu bir referandumda seçime ne gerek var o halde? Nedir bu korku, bu telaş? 'Hayır' diyenlerin türlü baskı ve engellemelerle sindirileceğini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Sandıktan 'Hayır' çıkacağı için iktidar elitleri korkuyorsa, bunda haklı olabilirler. 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti'nin kalbi ferah olsun, iktidar elitleri ise korkmaya devam etsin. Zira zorbalık ve şiddet HAYIR'ı güçlendirir. Tarihte bu hep böyle olmuştur. Artan baskı tüm diktatörlerin sonu olmuştur. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili olarak, salonumuzu elimizden alan, demokrasiye ve propaganda hürriyetine tahammül edemeyen AKP'li Darıca Belediyesi'ni kınıyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar demokrasi mücadelemizi engelleyemeyecekler! İyilik kazanacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler