AKP'den 'rahatsız olan' Hulusi Akar'a değil, gazeteciye soruşturma

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Hürriyet'in "Karargah rahatsız" başlığıyla yayımlanan habere ilişkin soruşturma başlattı.

AKP'den 'rahatsız olan' Hulusi Akar'a değil, gazeteciye soruşturma

Gazetenin Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın imzasını taşıyan haberde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a yönelik eleştiriler ve bazı iddiaların TSK'da rahatsızlık yarattığı belirtiliyordu.

'İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor' alt başlığını taşıyan haberin 2003'te Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ve kimi çevrelerce 'darbe tehdidi' olarak yorumlanan 'Genç subaylar tedirgin' başlığına gönderme yaptığı öne sürülmüştü.

Haber sonrası AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kontrolündeki gazeteler ve köşe yazarları, Hürriyet ve Hande Fırat'ı 'darbecilikle suçlayarak hedefe koyan yayınlar yapmış, soruşturma başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Suç duyurusu bir öğretim görevlisinden

Başsavcılığın soruşturmayı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam'ın suç duyurusu üzerine başlattığı ifade edildi. Sağlam, dilekçesinde habere konu olan olayın "cunta yapılanmalarının ordu içerisinde halen etkin ve faal olduğunu" ortaya koyduğunu ve bu yapılanmanın üyelerinin tespit edilerek ''Cebir şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Hürriyet: İftirada sınır tanımazlığın en uç örneği

Hürriyet, haberine yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak cumartesi günü açıklama yapmıştı. "Bu hadise başlı başına, Türkiye’de iftirada sınır tanımazlığın en uç örneklerinden biri olarak hafızalara yerleşecektir" denen açıklamada "Herkesin kabul ettiği üzere, sergilediği gazetecilikle darbe girişiminin püskürtülmesinde ve demokrasimizin korunmasında hayli önemli bir rol oynamış olan Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’a atılan bu iftiranın pespayeliğini en iyi değerlendirecek olan Türk kamuoyunun sağduyusudur" ifadesine yer verilmişti.

Hande Fırat: Biz Genelkurmay'ın görüşlerini sorduk

Hande Fırat ise CNN Türk yayınında açıklamalarda bulunarak “Haberlerin içini doğru düzgün okumuyoruz. Biz Genelkurmay Başkanlığı’na görüşlerini sorduk. Haberin ayrıntısı okunmadığı için gözden kaçtı. Biz Hürriyet gazetesi ve Doğan Grubu olarak demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz" ifadesini kullanmıştı.

Yıldırım: Hükümete ayar vermeye çalışıyorlar

Medya dışında iktidar cenahından yapılan en net açıklama ise Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, "Bugünlerde birilerine bir şeyler oluyor. Eskiden, manşetlerle hükümetlere ayar verirlerdi. AK Parti geldi, artık manşetlerle hükümet kurmak, yıkmak tarih oldu. 'Karargah Rahatsız' bu manşeti hatırlıyorsunuz değil mi? 28 Şubat öncesi büyük denen gazeteler bu manşetleri atarak halkın seçtiği iktidarı alaşağı etmek için her türlü tezgahı kurdular. Manşet atarak hükümete ayar vermeye çalışıyorlar" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler