AKP’den Erdoğan’ın fabrikasını açtığı Coca Cola’ya 2 milyonluk vergi kıyağı!

Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde fabrikasını açtığı Coca Cola firmasına yatırım karşılığında 23 milyonluk vergi kıyağı yapıldığı ortaya çıktı.

AKP’den Erdoğan’ın fabrikasını açtığı Coca Cola’ya 2 milyonluk vergi kıyağı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Isparta’da yeni fabrikasını açtığı Coca Cola firmasına yaptığı yatırımlar karşılığında 23 milyonluk vergi kıyağı yapıldığı ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Coca Cola firmasının Isparta’daki yeni fabrikasını açtı. Erdoğan’ın bu fabrikanın açılışını yapması çeşitli kesimlerden tepki topladı. Tepkilere karşı Coca Cola fabrikasının açılışı “Meyve suyu fabrikası” diye duyuruldu. Ancak Coca Cola’ya yapılan vergi indirimleri desteğin sadece açılışla kalmadığını ortaya koyuyor. Firmanın Türkiye’deki büyümesini sürdürdüğü ve yaptığı yatırımlar karşılığında vergi kıyağı aldığı finansal tablolarından anlaşılıyor.

Firmanın Kamuyu Aydınlatma Platformuna bildirdiği 6 aylık finansal raporuna göre 30 Haziran 2017 tarihine kadar Bursa, Elazığ, Köyceğiz, Çorlu, Ankara, Mersin, İzmir ve Mahmudiye üretim hatları için yatırım teşvik belgesi kapsamında 128 milyon 645 bin liralık yatırım yapıldı. Bu yatırımlar karşılığında teşvik belgesi aldı ve böylece 23 milyon 287 bin liralık vergi avantajı sağladı. Bu avantajın 2 milyon 107 bin liralık kısmını vergi indirimi olarak kullandı. Firmanın satışları da hız kesmeden devam etti. 1 Ocak- 1 Haziran 2017 tarihleri arasında yaptığı net kâr 176 milyon 450 bin lira oldu. Bu tarihler arasında satışları konsolide olarak yüzde 4.1 artışla 606 milyon kasa, Türkiye’deki satışları yüzde 2.8 artışla 300 milyon kasa oldu. Firma Pakistan ve Orta Asya’daki satışlarını yüzde 5.4 artırarak, 305 milyon kasa olarak gerçekleştirdi. 

Evrensel

Etiketler: coca cola, AKP, Vergi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler