‘AKP OHAL ile 1 milyon seçmen devşirmeyi planlıyor’ iddiası

AKP’nin, Meclis Genel Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanacak olan ve başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği teklifi için referanduma gidilmesi durumunda, OHAL’i kullanarak yurtdışındaki 1 milyon seçmeni devşirmeye çalışacağı iddia edildi.

‘AKP OHAL ile 1 milyon seçmen devşirmeyi planlıyor’ iddiası

AKP, anayasa değişikliği önerisini bu ay sonuna kadar Meclis’ten geçirmeyi planlarken, olası referandum için hazırlıklara şimdiden başladı. 680 sayılı KHK ile adres kaydı olmadığı için oy kullanamayacak yurtdışındaki 1 milyon seçmenin referandumda oy kullanabilmesi için düzenleme getirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yurtdışında sandık güvenliğinin kontrolsüz hale geleceği uyarısında bulundu.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre Tezcan, KHK ile getirilen düzenlemeyle, “Adres bildirimi yapmadan oy kullanma getiriliyor. Bu kontrolsüz bir hale getirir, mükerrer oy kullanmanın önü açılır. Sandık güvenliği ortadan kalkar. Seçim yasalarında yapılan değişiklikler 1 yıl içinde gerçekleştirilen seçimlerde uygulanamaz. Ancak hukuk dolanılarak bu yapılmaya çalışılıyor” dedi.

Etiketler: AKP, seçmen, 1 milyon, OHAL

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler