AKP, İstanbul ve Ankara’da kaybetti, iki şehir de ‘Hayır’ dedi

Türkiye genelinde resmi olmayan şaibeli sonuçlara göre üç büyükşehir ve Kürt illerinde sandıktan büyük oranda 'Hayır' çıktı. AKP, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana yapılan seçimlerde ilk kez İstanbul ve Ankara'yı kaybetmiş oldu.

AKP, İstanbul ve Ankara’da kaybetti, iki şehir de ‘Hayır’ dedi

Anadolu Ajansı tarafından açıklanan sonuçlar göre, İstanbul'da yüzde 51.3 'Hayır', yüzde 48.7 ise 'Evet' oyu verdi. "Seçimin sonucunu belirler' denilen İstanbul'da 'Hayır' oylarının en yüksek olduğu ilçeler Beşiktaş (yüzde 82.8), Kadıköy (yüzde 80.6), Bakırköy, (yüzde 77.7), Adalar (yüzde 73.7) ve Şişli (yüzde 71.8) olarak sıralandı.

Yüzde 70.5 ile 'Evet'in en yüksek olduğu ilçe Sultanbeyli olarak kaydedilirken; pek çok yerde kıl payı oranlarla 'Evet'in çıkması dikkat çekti.2 010 referandumunda İstanbullu seçmenlerin yüzde 54.8'i 'Evet', yüzde 45.1'i 'Hayır' demişti.

Ankara: Birkaç ilçe sonucu belirledi

Ankara genelinde ise yüzde 51.1 oranında 'Hayır' çıkarken, 'Evet' oyu yüzde 48.9'da kaldı. Çankaya yüzde 78.3 ve Yenimahalle yüzde 57.5 ile 'Hayır' oylarının en yüksek çıktığı ilçeler oldu. 'Evet'in önde olduğu ilçeler daha fazla görünse de; Mamak, Etimesgut ve Elmadağ gibi bölgelerden çıkan 'Hayır' oyları il genelinde sandık sonucuna da etki etti.

1 Kasım seçimlerinde Ankara'da AKP ve MHP'nin oy oranlarının toplamı yüzde 63'tü. 2010 referandumunda ise Yüzde 54.2 ile 'Evet', yüzde 45.8 'Hayır' çıkmıştı.

İzmir'de ilçeler de fire vermedi

AKP'nin hiçbir seçimde çoğunluğu sağlayamadığı İzmir'de de durum değişmedi. 'Evet' oylarının yüzde 31.2'de kaldığı İzmir'deki seçmenlerin yüzde 68.8'i 'Hayır' dedi. İzmir'in hiçbir ilçesinde sandıktan 'Evet' çıkmadı.

Kürt illerinde ‘Hayır’ kazandı, AKP kaybetti

HDP’nin oy deposu olarak bilinen bölge illerinde sandık sonuçları beklendiği gibi çıktı. AKP operasyonlarıyla adeta yerle bir edilen, yurttaşların büyük bir bölümünün şehirlerini terk etmek zorunda bırakıldığı bölgede halk çoğunlukla ‘Hayır’ dedi.

Bölgede ‘Hayır’ın önde olduğu iller şöyle sıralandı:

Dersim yüzde 80.4 ile Türkiye genelinde en yüksek oranda ‘Hayır’ın çıktığı il oldu. Bunun dışında Şırnak (yüzde 71.6), Hakkâri (yüzde 67.7), Diyarbakır (yüzde 67.6), Iğdır (yüzde 65.1), Batman (yüzde 63.5), Mardin (yüzde 59), Van (yüzde 57.2), Ağrı (yüzde 56.9), Siirt (yüzde 52.1) 'Hayır' diyen iller oldu.

Etiketler: İstanbul, Ankara, Referandum

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler