'AKP anketlerde yüzde 34'lere düştü'

Erdoğan'ın partinin Meclis’teki çoğunluğunu kaybetmesinden korktuğu iddia edildi.

'AKP anketlerde yüzde 34'lere düştü'

AKP'nin, hem yerel yönetimler hem de genel oy oranıyla ilgili yapılan anket sonuçlarından büyük oy kaybettiği öne sürüldü. Cumhuriyet'in haberine göre, partinin genel oy oranı kararsızlar dağıtılmadan yüzde 34’lere düşerken, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere belediyelerin oy oranı partinin oy oranının çok altında kaldı.

Düğmeye bastı

Erdoğan’ın anket sonuçları üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la başlayan istifa süreci için düğmeye bastığı iddia edildi. Afyon Kampı'nda da, "Cumhurbaşkanlığı ile milletvekili seçimi arasında fark oluşmamalı. Yoksa Meclis’te sıkıntı çekeriz” diyerek bu tehlikeye dikkat çektiği öne sürüldü. 

Kararsızlar yüzde 30

Partinin oy oranındaki düşüklüğün yanı sıra partiyi endişelendiren bir başka noktanın ise kararsızların yüzde 30’larda çıkması olduğu da iddialar arasında. 

Seçmen mesafeli

Bu durumun AKP kurmayları tarafından 2001 yılındaki tabloya benzetildiğine işaret edilen haberde, "AKP kurmayları seçmenin bütün partilere mesafe koyduğunu konuşuyor. Ve bu durumun yeni Oluşumlara zemin hazırlamasından endişeliler" şeklinde değerlendirildi. 

Anketlere göre oy oranları

Habere göre, bir ankette partinin oy oranı, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 34, CHP yüzde 20-25 arasında, MHP ve HDP ise baraj altında. Kararsızların oy oranı ise yüzde 30 dolayında.

Büyükşehirlerde büyük kayıp

Haberde, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bazı belediyelerin partinin oy oranının çok altında kaldığı da belirtiliyor. En düşük oy oranı olarak partinin genel oy oranının yarısında kalan Ankara’nın dikkat çekiyor.

Etiketler: AKP, anket

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler