Akıncı üssü davası bugün başlıyor: 486 sanık yargılanıyor, bir numara Fethullah Gülen

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin merkez üssü olarak kullanılan Akıncı üssündeki faaliyetlere yönelik açılan 486 sanıklı davanın görülmesine bugün başlanıyor.

Akıncı üssü davası bugün başlıyor: 486 sanık yargılanıyor, bir numara Fethullah Gülen

15 Temmuz Darbe girişimine yönelik en önemli davalardan olan Akıncı üssü davası, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu içerisindeki duruşma salonunda başlıyor. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülecek olan davada darbe girişimi sonrası Akıncı üssünde yakalanan siviller Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek, Harun Biniş ilk kez, Genelkurmay davasında da yargılanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve bazı askerler ikinci kez hakim karşısında olacak. Davanın bir numaralı sanığı Fethullah Gülen.

Cezaevi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı

29 Ağustosa kadar sürecek dava nedeniyle Sincan Cezaevi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Polis ve jandarmadan oluşan güvenlik güçleri, cezaevi çevresinde farklı noktalarda kurdukları güvenlik noktalarında davayı izlemeye gelenleri tek tek aradı. Cezaevi çatısına keskin nişancılar yerleştirilirken, jandarmaya ait dronlar sürekli havadan görüntü aldı. Çok sayıda zırhlı araç ve bir TOMA'da cezaevi önüne konuşlandı.

Duruşma salonu yeniden düzenlendi

Darbe davalarının görülmesi için yapılan duruşma salonu, duruşmaya darbe girişimi gecesi hayatını kaybeden ve yaralananların yakınlarının gelecek olması nedeniyle yeniden düzenlendi. Salona sınırlı sayıda sanık yakının alınacağı, sanık yakınları için ayrılan bölüme müştekilerin oturacağı belirtildi. Sanık yakınları için ise basın mensuplarına ayrılan bölün hemen yanına sandalyeler konularak yeni bir bölüm hazırlandı. Dışarıda kalacak olan müşteki ve yakınları için, salonun girişine sandalyeler konularak duruşmayı ekranlardan izlemeleri sağlanacak.

486 sanıktan aralarında 80'i duruşma salonuna tek sıra halinde alınacak.

DHA

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler