‘AİHM’in kararı hükümete destek ve uygulamaları kabul etmek anlamına gelir”

KHK ile ihraç edilen eğitimci Gökhan Köksal'ın başvurusunu kabul etmeyen OHAL Komisyonuna yönlendiren AHİM, tepki topladı. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen kararın hükümete politik bir destek olduğunu belirtilrken, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise kararın sürecin gerçekliğini gölgeleyemeyeceğini ifade etti.

 ‘AİHM’in kararı hükümete destek ve uygulamaları kabul etmek anlamına gelir”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) KHK ile ihraç edilen Öğretmen Gökhan Köksal’ın başvurusunu kabul etmeyerek OHAL Komisyonuna yönlendirmesi tepki topladı. Evrensel'den Birkan Bulut’a konuşan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, “AİHM’nin KHK uygulamalarına normal prosedürle yaklaşması hükümete politik bir destek ve bu uygulamaları kabul etmek anlamına geliyor” dedi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise, “Açıklanan karar, ihraç edilen kamu emekçilerine ilişkin şimdiye kadar işletilen haksız ve hukuksuz sürecin gerçekliğini gölgeleyemez” diye konuştu.

‘Bu ihraçlar toplumsal hak ihlalidir’ 

20 Temmuz’dan bu yana süren OHAL nedeniyle yüz binlerce kamu emekçisinin mağdur edildiğini söyleyen Özgen, Hükümetin KHK’ler ile hukuk yollarını engellediğini, bölge idare mahkemeleri, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) üzerinden geliştirilen siyasi tasarruf ve yönlendirmelerle OHAL hukuksuzluklarını sürdürdüğünü belirtti. Her şeye rağmen davalar açarak bu süreci başlattıklarını ifade eden Özgen, AİHM’ye de örnek davalar açtıklarını, AİHM’nin Türkiye’deki kamu emekçilerinin yaşadığı çok boyutlu mağduriyetleri değerlendirmesi gerektiğini kaydetti. Çünkü OHAL KHK’leri ile işten atılan kamu emekçilerinin davalarının sıradan hak ihlalleri değil, toplumsal hak ihlalleri olduğunu vurgulayan Özgen, “AİHM bu nedenle Türkiye’de iç hukuk yolları olmadan tavsiye kararlar gerçekleştirebilirdi ama normal prosedür izledi. Ancak Türkiye’de yüz binlerce kamu  emekçisinin mağduriyeti normal değerlendirilemez” diye tepki gösterdi.  

‘OHAL Komisyonu kasıtlı geciktiriliyor’

Öte yandan OHAL Komisyonunun hâlâ kurulmadığına da dikkat çeken Özgen, “Sadece başkanı belirlenmiştir. Diğer üyeleri, çalışma ilkeleri gibi usuller hayata geçirilmedi. Bu gecikme kasıtlıdır. Bu hukuksuzlukları zamana yayarak kamu emekçilerinin peşinen cezalandırılmasına yönelik tutumun kendisidir. Defalarca hükümete çağrıda bulunduk. Komisyona gerek yoktur, zaten haksız ve hukuksuz işten attığınızı ifade ediyorsunuz. Bizzat Adalet Bakanı kendi tasarruflarıyla işten atmaların gerçekleştiğini söyledi. Kamu çalışanlarının mağduriyetinin devam etmemesi için derhal işlerine dönmeleri, bir yıldır mağdur edilen kamu emekçilerinin gasp edilen haklarının iade edilmesi gerekir” diye konuştu.

‘AİHM de hukuksal süreci uzatıyor’

KESK’e bağlı Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise “AİHM Strasbourg Mahkemesi kararı, KHK ve ihraçlara yönelik hukuksal süreci uzatmaya ilişkin bir düzenlemedir. Kısa dönem açısından AKP Hükümetinin istediği olmuştur ama bu karar hukuksal ve örgütsel mücadelemizin önünde bir engel oluşturmamaktadır. Eğitim Sen olarak mücadele anlayışımızı hiçbir zaman yalnızca hukuksal bir mücadele süreci olarak görmedik ve yürütmedik. Örgütsel ve hukuksal olarak mücadelemiz elbette devam edecektir. Haksız ve hukuksuzca ihraç edilmiş arkadaşlarımıza hukuksal anlamda da, dayanışma anlamında da, örgütsel anlamda da sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye ekledi. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler