Ahmet Türk: Sağlık Sorunlarından Çok Yaşadığımız Hukuksuzluktan Şikayetçiyim

Ahmet Türk, cezaevinden avukatı aracılığıyla mektup yolladı. Yapılan tahlillerin sonuçlarının kendisine iletilmediğini söyleyen Türk, “Bunlardan daha çok yaşadığımız hukuksuzluktan şikayetçiyim” dedi.

Ahmet Türk: Sağlık Sorunlarından Çok Yaşadığımız Hukuksuzluktan Şikayetçiyim

Tutuklu bulunan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, avukatları aracılığıyla gönderdiği mektupta sağlık sorunlarından bahsetti, “Bunlardan daha çok yaşadığımız hukuksuzluktan şikayetçiyim” dedi

Avukatları ve kendisini cezaevinde ziyaret eden siyasetçiler, muayeneye kelepçeyle gitmeyi reddeden Türk’ün kalp pili ve gözündeki katarakt nedeniyle cezaevinde sorunlar yaşadığını, bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini söylemişti.

Dün Adalet Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, Türk’ün bugün Silivri Devlet Hastanesi Üroloji ve Dahiliye polikliniğine sevk edilmesinin planlandığını söylemişti.

Bugün, Türk kaldığı Silivri 9 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden, avukatı Oya Öznur aracılığıyla şu mektubu paylaştı:

“Kalp pili ölçümü yapıldı. İdrar ve kan tahlilleri alındı. Bu sonuçlar bana verilmedi. Rapor hazırlayacaklarmış. Göz doktoruna muayene oldum. Doktor katarakt sebebiyle mutlaka ameliyat olman lazım dedi. Okumakta zorlanıyorum. İki gözüm de sulanıyor. Bunlardan daha çok yaşadığımız hukuksuzluktan şikayetçiyim.

“Haksız tutuklama var. Bir de işkence yapılıyor. Tecrit işkencedir. Benim sağlık durumum nedeniyle iki kişi kalıyoruz. Ama diğer arkadaşlar tek başına tecritte tutuluyor. Yaşananlar sadece referandumla ilgili değil. Devrimcileri, demokratları, Kürtleri ve muhalifleri sindirerek diktatörlüğe giden yolu açıyorlar. Türkiye halkı bu yapılan zulmü ileride bir gün sorgulayacak. Faşizme karşı demokratik bir cepheyi oluşturmak şarttır. Daha güçlü bir ortaklaşmayı gerçekleştirmeliyiz.”

Adalet Bakanlığı’ndan açıklama

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden dün yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Ahmet Türk 24 Kasım 2016 tarihinde Ceza İnfaz Kurumuna alınmış ve yapılan ilk muayenesi sonucunda; Memorial Ankara Hastanesinde 15 Şubat 2016 tarihinde kendisine kalp pili takıldığına ilişkin rapora istinaden kontrol amaçlı Silivri Devlet Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğine sevk edilmiştir. 30 Kasım 2016 ve 6 Aralık 2016 tarihinde sevk planlamasının yapıldığı, fakat tutuklu Ahmet Türk'ün dilekçe vererek çeşitli nedenlerle 2 kez hastaneye gitmemiştir.

“12 Aralık 2016 tarihinde Türk'ün yeniden Silivri Devlet Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğine sevki yapılmış, yapılan muayenesi sonucunda ileri tetkik ve tedavi için Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk gerçekleştirilmiştir.

“20 Aralık 2016 tarihine Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisine sevki sağlanan Türk, yapılan muayenesi sonucu 6 ayda bir kalp pili kontrolü önerilmiştir. Tutuklu Türk'ün ceza ertelemesi talebinde bulunmamış ancak, 19 Aralık 2016 tarihinde Ceza İnfaz Kurumu tarafından resen işlemler başlatılmıştır.

“Bu kapsamda 5 Ocak 2017 tarihinde Silivri Devlet Hastanesi Üroloji ve Dahiliye polikliniğine sevki planlanan Türk'ün, buradaki tedavileri tamamlandıktan sonra sağlık kurulu raporunun sonucuna göre adli tıp işlemleri yapılacaktır. Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür haber ve paylaşımlara kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.” 

(BİANET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler