Ağustos'ta 13 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadınların yüzde 23’ü boşanmak/ayrılmak istediği için öldürüldü. Üç kadının cinayetine intihar süsü verilmeye çalışıldı. Cinsel istismara uğrayan 21 kız çocuğundan ikisi Suriyeli mültecilerdi.

Ağustos'ta 13 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Erkekler Ağustos’ta 13 kadın ve yanlarındaki beş erkeği öldürdü; yedi kadına tecavüz etti; 61 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı; 35 kadını taciz etti; 21 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 41 kadını ve kız çocuğunu yaraladı.

Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre, 2017'nin ilk sekiz ayında erkekler 183 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 57 kadına tecavüz etti, 161 kadını taciz etti, 236 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 278 kadına şiddet uyguladı.

Ağustos’ta bir trans kadın evinde ölü bulundu; dört trans kadın ise saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan trans kadınlardan ikisi “Hande Kader gibi yakılarak öldürülmekle” tehdit edildi.

Bu ay öldürülen 13 kadından üçünün cinayetine intihar süsü verilmeye çalışıldı, olayın cinayet olduğu daha sonra ortaya çıktı.

Medyaya yansıyan tecavüz olaylarında, mağdurların yüzde 57’si zihinsel engelliydi.

Cinayet

Erkekler Ağustos’ta 13 kadın öldürdü.

Bu 13 cinayetin yanısıra dört kadın cinayetinin failleri belirlenemedi. Bir trans kadın evinde ölü bulundu.

Sistematik şiddet mağduru bir kadını boşandığı kocası, bir kadını boşanmak istediği kocası ölümle tehdit etti.

Ayrıca Eskişehir'de 10 yıl önce kaybolan Gülsüm Ç.'nin sevgilisi İ.B. ve kendi oğlu İ.Ç. tarafından öldürüldüğü Ağustos 2017’de ortaya çıktı.

Kadınların yüzde 69’unu kocaları öldürdü.

Yedi kadını resmi nikahlı kocası, ikisini dini nikahlı kocası, birini annesinin sevgilisi, birini oğlu, birini sevgilisi, birini tanıdığı/arkadaşı olan bir erkek öldürdü.

Kadınların yüzde 23’ü boşanmak/ayrılmak istediği için öldürüldü.

Bir erkek hakkındaki uzaklaştırma kararına rağmen karısını öldürdü. Bir erkek ise hakkındaki uzaklaştırma kararı bittikten 15 gün sonra dini nikahlı karısını öldürdü.

Üç kadının cinayetine intihar süsü verilmeye çalışıldı, olayın cinayet olduğu daha sonra ortaya çıktı.

Kadın cinayetlerinin yüzde 46’sında ateşli silahlar kullanıldı.

Bir erkek karısını kavun bıçağıyla öldürdü, biri ise feribottan aşağı attı. Dört erkek bıçakla, üçü tabancayla, üçü tüfekle, biri döverek öldürdü.

Kadın cinayetlerinin medyaya yansıdığı iller Antalya (1), Antep (1), Balıkesir (1), İstanbul (1), İzmir (2), Kocaeli (2), Konya (2), Manisa (1), Sinop (1), Trabzon (1).

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlar yer alıyor. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye alınmıyor.

 

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklenmiyor. Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekleniyor.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetler de çeteleye alınmıyor (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediliyor. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil edilmiyor.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberleri de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil edilmiyor.

[Örneğin 11 Haziran 2017'de medya taramasına düşen şu vakayı çeteleye dahil edilmedi:

* Konya’da hayvancılık yapan A.K. (27), akrabaları Bekir Kıran (80), Mustafa Tokat (80), Meryem Tokat (79), Hamit Tokat (51) ve Mehmet Tokat’ı (64) pompalı tüfekle öldürdü. Erkek cinayetlerden sonra evine dönerken yakalandı. A.K.’nin şizofren olduğu, kalp krizinden hayatını kaybeden babasının ölümünden köydekileri sorumlu tuttuğu belirtildi.]

**

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin “tecavüzcülerin yüzde x’si şofördü” cümlesi, kadınların ulaşım için bindikleri aracın şoförü tarafından tecavüze uğradığını anlatmaktadır.

Tecavüz

Ağustos’ta yedi kadına yönelik tecavüz olayları medyaya yansıdı.

Tecavüze maruz kalan kadınların yüzde 57’si zihinsel engelliydibiri ise T.C. vatandaşı değildi.

6 tecavüzcüden üçü tutuklandı, bir tecavüzcü adli kontrolle serbest bırakıldı, üç tecavüzcüyle ilgili hukuki süreç haberlerde yer almadı.

Üç kadına akrabaları, birine sevgilisi, birine arkadaşı, ikisine ise tanımadığı erkekler tecavüz etti.

Ağustos’ta tecavüz olaylarının medyaya yansıdığı iler Aydın (1), Iğdır (1), İstanbul (2), Kayseri (1), Konya (2).

Seks işçiliğine zorlama

Antalya, Bursa ve Kocaeli’de 61 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Kadınların yüzde 50’si T.C. vatandaşı değildi ve iş vaadiyle Türkiye’ye getirilmiş ve pasaportlarına el konulmuştu.

Taciz

Ağustos’ta 35 kadına yönelik taciz vakaları medyaya yansıdı.

Tacize maruz kalan kadınlardan ikisi T.C. vatandaşı değildi. Bir kadın ise kıyafeti bahane edilerek taciz edildi.

Taciz olaylarının yüzde 60’ı Antalya’da bir AVM’de yaşandı. Bir kadın da otobüste tacize uğradı.

Kadınların yüzde 6’sı dijital tacize, yüzde 6’sı teşhirciliğeyüzde 57’si gözetlenmeye maruz kaldı.

Tacizcilerin yüzde 80’i kadınların tanımadıkları erkeklerdi.

Bir kadına çocuğunun öğretmeni, birine internetten tanıştığı bir erkek, birine otobüs şoförü, birine öğretmeni, birine patronu, ikisine tanıdığı/arkadaşı erkekler taciz etti.

16 tacizciden sadece 3'ü tutuklandı

16 tacizciden sadece üçü tutuklandı. Daha önce de cinsle suçlardan sabıkası olan bir tacizci adli kontrolle serbest kaldı. Beş tacizcinin gözaltına alındığı medyaya yansıdı ancak sonraki hukuki süreç haberlerde yer almadı.

Öğrencisinin velisini taciz eden tacizci bir öğretmen hakkında sadece idari soruşturma başlatıldı.

Bir tacizci, taciz ettiği kadın tarafından yaralandı; tacizci hakkında işlem yapılmadı, kadın hakkında soruşturma açıldı.

Bir tacizci hakkında işlem yapılmadı, komiser tacize uğrayan kadının ifadesini almayı reddetti, yoğunluğu gerekçe gösterdi.

Bir tacizci, taciz ettiği kadının bir akrabası tarafından öldürüldü.

Tacizcilerden ikisi daha önce teşhircilik, taciz gibi suçlardan sabıkalıydı. İki tacizci ise daha önce de başka kadınları taciz etmiş, ancak haklarında işlem yapılmamıştı.

Çocuk istismarı

Erkekler Ağustos’ta en az 21 kız çocuğunu istismar etti.

İstismara uğrayan kız çocuklarından ikisi Suriyeli mültecilerdi. İstismara maruz kalan bir kız çocuğu ise engelliydi.

17 çocuk istismarcısından dokuzu tutuklandı. Öğretmenlik yapan bir istismarcı açığa alındı ancak hakkında hukuki işlem yapılmadı. Üç istismarcı adli kontrolle serbest bırakıldı. İki istismarcı etraftakiler tarafından linç edilmek istendi; bunlardan biri polis tarafından gözaltına alındı, diğeri ise evinde intihar girişiminde bulunduktan sonra tutuklandı. Diğer istismarcılar hakkındaki hukuki süreç haberlere yansımadı.

16 çocuk tanımadıkları erkeklerce istismar edildi. Birini babasının patronu, birini komşusu, birini mahalleden tanıdığı bir erkek, birini öğretmenevi müdürü, birini ise çalıştığı işyerinin sahibi istismar etti.

Çocuk istismarı olaylarının yüzde 33’ü sokaktayüzde 10’u parkta yaşandı.

Çocuk istismarı haberlerinin geldiği iller Adana (5), Adıyaman (1), Ankara (1), Aydın (1), İstanbul (1), Kocaeli (1), Konya (4), Muğla (1), Samsun (4), Tekirdağ (2).

Şiddet yaralama

Erkekler Ağustos’ta en az 41 kadına/kız çocuğuna şiddet uyguladı / yaraladı.

Bunların dördü trans kadınlardı. Ankara’da erkeklerce saldırıya uğrayan üç trans kadından ikisi “Hande Kader gibi yakılarak öldürülmekle” tehdit edildi.

Kadın katilleri, bu şiddet/yaralama olayları esnasında kadınların yanında bulunan, şiddeti engellemek isteyen beş erkeği de öldürdü.

Ağustos'ta şiddete maruz kalanların yüzde 24’ü ağır yaralandı.

Kadınların yüzde 10’u boşanmak/ayrılmak istedikleri için şiddet gördü, bir diğer yüzde 10’u ise annesi/kızı ya da arkadaşının boşanmak/ayrılmak istedikleri erkekten şiddet gördü.

İki kadın çıkarttıkları koruma tedbir kararlarına rağmen şiddete maruz kaldı. Bir kadın ise kocasını polise şikayet ettikten sadece üç gün sonra kocası tarafından ağır yaralandı; kocası kadının o sırada yanında bulunan erkeği de öldürdü.

Kocasından sistematik şiddet gören Iraklı bir kadın intihara teşebbüs etti. Karılarını ağır yaralayan iki erkek intihar etti.

Kadınların yüzde 51’i kocaları ve sevgililerinden şiddet gördü.

Bir kadına ağabeyi, birine yakın bir arkadaşının eski sevgilisi, beşine babaları, birine damadı, üçüne dini nikahlı kocaları, ikisine eski sevgilileri, 13’üne resmi nikahlı kocaları, birine müşterisi, birine oğlu, birine polis memuru, beşine sevgilileri, beşine tanımadıkları erkekler, birine bir hastasının yakını şiddet uyguladı.  Sokak ortasında bir kadını döven bir erkeğin kim olduğu haberlerde yer almadı.

Kadınlardan 18’i darp edildi, ikisi tecavüze uğradı ve darp edildi, dokuzu bıçakla, biri kesici aletle, üçü tüfekle, üçü tabancayla yaralandı, biri işkence gördü, biri kamyonla ezildi. Bir kadın ise kocası tarafından ilaç içerek intihara zorlandı, hapları içen kadın kocasını bıçakladı ve ikisi de hastaneye kaldırıldı.

Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerden sadece dördü tutuklandı. İki erkek adli kontrolle serbest bırakıldı (her 2 vaka da Samsun’da yaşandı). Karısını kamyonla ezerek ağır yaralayan bir erkek ev hapsine çarptırıldı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler