ABD'nin IŞİD'le Mücadele Temsilcisi McGurk, Rakka'da YPG'yi ziyaret etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve Uluslararası Koalisyon Güçleri Komutan Yardımcısı Robert Jones’un da aralarında bulunduğu heyet Rakka Sivil Meclisi Eş Başkanları Leyla Mustafa ve Ömer Eluş’la görüştü.

ABD'nin IŞİD'le Mücadele Temsilcisi McGurk, Rakka'da YPG'yi ziyaret etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve IŞİD’le mücadele için kurulan Uluslararası Koalisyondan Komutan Yardımcısı Robert Jones bugün öğle saatlerinde askeri bir helikopterle Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İssa kasabasına giderek Rakka Sivil Meclisi Eş Başkanları ile görüşmeler gerçekleştirdi. 

Rakka Sivil Meclisi görüşme talep etti

YPG’ye yakın kaynakların aktarımına göre, “uluslararası toplumun meclisin durumunu yakında görebilmesi amacıyla” Rakka Sivil Meclisi’nin görüşme talebinde bulunması üzerine Trump’ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve Uluslararası Koalisyon Güçleri Komutan Yardımcısı Robert Jones’un da aralarında bulunduğu heyet Rakka Sivil Meclisi eş başkanları Leyla Mustafa ve Ömer Eluş’la görüştü.

McGurk’tan yardımları arttırma sözü

McGurk daha sonra dayine Rakka yakınlarında YPG ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) komutanları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Rakka operasyonunda gelinen son durum değerlendirildi, McGurk’un YPG ve DSG’ye askeri yardımları artırmaya söz verdiği aktarıldı.

Türkiye görüşmelere tepki gösteriyor

McGurk daha önce de birçok kez Suriye’nin kuzeyinde YPG ve PYD yetkilileri ile görüşmüştü. Türkiye bu görüşmelere tepki göstermişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler