ABD'li yetkili komutan: 'YPG ile birlikteliğimiz Rakka'dan sonra da devam edecek'

ABD’nin Irak’taki en yetkili komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Rakka sonrası YPG ile işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

ABD'li yetkili komutan: 'YPG ile birlikteliğimiz Rakka'dan sonra da devam edecek'

ABD’nin Irak’taki en yetkili komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Irak’ın başkenti Bağdat’tan ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) telekonferans ile bağlanarak basın toplantısı düzenlendi.

Hürriyet’in aktardığına göre, Rakka operasyonunun ardından IŞİD’e karşı mücadele ve YPG ile kurulan işbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Townsend, “SDG oradaki askeri harekâtın da parçası olacak. Menbiç, Tabka ve şimdi de Rakka’daki deneyimimizden hareketle SDG’nin orada da bölge halkının kabul edebileceği bir güç oluşturacağından eminim” dedi.

Townsend şunları söyledi: “Yaklaşık 55 bin kişiden oluşan SDG’nin yarısı Arap. Bu güçle ilgili şunu gözlemledim. İlk önce kurtarılacak bölgenin yerel halkından gönüllü savaşçılar buluyorlar ve savaşı onlarla birlikte veriyorlar. Yani o bölgedeki savaşan birlikler ağırlıklı olarak yerel halktan oluşuyor. Dolayısıyla DEAŞ’ın temizleneceği diğer alanlarda da Rakka’da yaptıklarının büyük ölçüde aynısını yapacaklarını düşünüyorum. Deyrizor ve Orta Fırat bölgesinde yerel halktan savaşçıları bünyelerine katacaklar. Kendileri de harekâtın bir parçası olacak. Menbiç, Tabka ve şimdi de Rakka’daki deneyimimizden hareketle SDG’nin orada da bölge halkının kabul edebileceği bir güç oluşturacağından eminim. SDG’nin sadece hafif zırhlı araçları ve ağır silahları var ve bunlarla kendi sınıfındaki bir gücün çok yukarısında bir mücadele ortaya koyuyo.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler