ABD’den Erdoğan’ın ‘kaparoyu verdik’ dediği S-400 yorumu: Endişelerimizi ilettik

Türkiye ile Rusya arasında S-400 füze savunma sistemleri konusunda sözleşme imzalanmasının ardından ABD’den ilk yorum geldi. Pentagon Sözcüsü Johnny Michael, “Endişelerimizi Türk yetkililere ilettik” dedi.

ABD’den Erdoğan’ın ‘kaparoyu verdik’ dediği S-400 yorumu: Endişelerimizi ilettik

Pentagon Sözcüsü Johnny Michael, “Muhtemel S-400 alımına ilişkin endişelerimizi Türk yetkililere ilettik. Türkiye’yi bölgedeki tüm tehditlere karşı savunmak için en iyi seçenek, NATO sistemleriyle bir arada çalışabilecek füze savunma sistemidir” dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Türkiye’nin uzun vadeli füze savunma ihtiyaçları için ABD de dahil olmak üzere NATO müttefiklerinin füze savunma sistemlerini takip etmeyi sürdürdüğünü kaydeden Michael, Washington’un Türkiye tarafından satın alınan ekipmanların teslimatını hızlandırma yükümlülüğüne bağlı olduğunu da belirtti.

Erdoğan, ‘kaparoyu verdik’ demişti

Erdoğan, konuya ilişkin şunları söylemişti:

“S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaparoyu da verdiler. Bundan sonraki süreç de zaten Rusya’dan bize aktarılacak kredi ile ilgili devam edecek bir süreçtir. Gerek Sayın Putin, gerekse şahsımın bu konuda kararlılığımız var. Türkiye Cumhuriyeti’nin savunma sanayii veya savunmasıyla ilgili bağımsızlık ilkelerini veya bağımsız kararını herhalde kimsenin tartışmaya hakkı yoktur”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler