ABD'de faşistler sosyal medyada deşifre ediliyor

ABD'de aşırı sağcıların bir kişiyi öldürmesi sonrası ırkçılık karşıtları sosyal medyada örgütlendi. Irkçı eylemlere katılanların kimlikleri sosyal medyadan deşifre ediliyor.

ABD'de faşistler sosyal medyada deşifre ediliyor

ABD’de ırkçılık karşıtları, beyazların üstünlüğünü savunan aşırı sağcıların eylemlerinde bir kişinin üzerine araç sürülerek öldürülmesi sonrası sosyal medyada harekete geçti. Twitter’da açılan ‘Evet, sen ırkçısın’ isimli hesap üzerinden, Charlottesville’de ‘Sağı Birleştirin’ adıyla düzenlenen ırkçı eyleme katılmış aşırı sağcıların isimleri bir bir internette deşifre ediliyor. Bu kişilerin bazılarının işlerinden kovulduğu belirtiliyor.

260 bini aşkın takipçisi bulunan hesapta, eyleme katılan ırkçıların yakın plan fotoğrafları paylaşılıyor. Bu kişileri tanıyanların verdiği isimlerin sosyal medya hesapları üzerinden teyit edilmesi sonrasında da, ırkçıların isimleri ve iş yerleri deşifre ediliyor. Daily Mail’ın haberine göre, bu sosyal medya örgütlenmesi sonrası eyleme katıldığı ortaya çıkan Cole White isimli kişi çalıştığı restorandan kovuldu; ellerinde meşaleyle görüntülenen bir dizi öğrencinin de ismi ve okulları deşifre edildi.

Ne olmuştu?

ABD’yi ayağa kaldıran olaylar cuma akşamı, ırkçı gruplar tarafından düzenlenen bir eylemle ateşlendi. Amerikan İç Savaşı’nda ayrılıkçıların komutanı general Robert E. Lee’nin heykelinin kaldırılmasına karşı gösteri düzenleyen aşırı sağcılara karşı ırkçılık karşıtı gruplar da tepki olarak sokağa indi. Tarafların arasındaki gerilim polis müdahalesiyle engellenemezken, dün ırkçılık karşıtı göstericilerin içine hızla dalan bir araç bir kişinin ölümüne, 19 kişinin yaralanmasına yol açtı. FBI, ırkçılık karşıtı gösteriye araçla yapılan saldırı hakkında soruşturma başlattı. Şu an için 20 yaşındaki bir şüpheli tutuklu.

Etiketler: ABD, Faşizm, Irkçılık

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler