ABD Suriye’deki askeri üslerin ifşa edilmesine öfkeli

BuzzFeed News’te yayınlanan habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Türkiye yetkililerine Suriye’deki ABD üslerinin yerlerinin ve askeri personel sayılarının yayınlanması ile ilgili “kuvvetli endişelerini” dile getirdi.

ABD Suriye’deki askeri üslerin ifşa edilmesine öfkeli

BuzzFeed News’te yayınlanan haberde ABD’li yetkililerin Çarşamba günü Anadolu Ajansı’nın (AA) Suriye’deki 10 gizli ABD üssünün yerlerini ifşa ederek ABD birliklerini riske atması üzerine Türkiye’yi suçladıkları hatırlatıldı. Haberde ABD askeri yetkililerinin AA’nın haberini ABD birliklerini tehlikeye atan bir güvenlik ihlali olduğunu ifade ettikleri, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin ise bu endişeleri Türk yetkililere aktardıkları belirtildi.

Habere göre ABD’li yetkililer AA’nın haberini Türkiye’nin, PKK ile ilişkilendirdiği Kürtler ile IŞİD’e karşı mücadelede yapılan ittifaktan duyulan rahatsızlığın bir ifadesi olarak yorumluyor. ABD’nin yalnızca Kürt ve Arap savaşçılardan oluşan Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) destek verdiğinin hatırlatıldığı haberde, AA’nın haberinde ABD’nin DSG’nin PKK’den bağımsız bir yapı olduğu konusundaki vurgularına yönelik güvensizliği gösteren ifadelerin yer aldığı belirtildi.

BuzzFeed’e konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı yetkililerinden Army Maj koalisyon güçlerini gereksiz riske sokan bilgilerin yayınlanmasından kaygı duyduklarını ifade ederken Josh Jacques “Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan koalisyon güçlerinin konumlarını güvenlik nedeniyle genellikle gizli tutuyoruz. IŞİD’e karşı mücadelede ivme kaybetmemeye odaklanmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

On binlerce IŞİD üyesinin Türkiye üzerinden Suriye’ye girdiğinin ve Türkiye hükümetinin bu girişleri durdurmak için üzerine düşen görevi yerine getirmediği iddialarının hatırlatıldığı habere göre uzun süredir ABD’nin Suriye’deki stratejisi nedeniyle sorunlu olan ABD-Türkiye ilişkileri AA’nın haberi ile son zamanlardaki en düşük seviyeye geriledi.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/johnhudson/us-is-furious-that-turkey-leaked-location-of-us-troops-in?utm_term=.ifDlGZBq4p#.whL4B0lrgq

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler