ABD: Rusya, El Bab yakınlarındaki SDG savaşçılarını yanlışlıkla vurdu

Time’da yayımlanan habere göre ABD ordusundan üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) savaşçılarını hava saldırısında yanlışlıkla vurduğunu iddia etti. Ancak Rusya Savunma Bakanlığı iddiaları reddetti. (Çeviri: SiyasiHaber)

ABD: Rusya, El Bab yakınlarındaki SDG savaşçılarını yanlışlıkla vurdu

Suriye ve Irak’taki ABD destekli koalisyon güçlerinin komutanı General Stephen Townsend dün yaptığı açıklamada hava saldırısının Türkiyeli güçler tarafından “özgürleştirilen” El-Bab’ın güneydoğusunda gerçekleştiğini söyleyerek Amerikan askeri danışmanlarının saldırının gerçekleştiği yere çok yakın olduklarını ve müttefiklerinin vurulduğunu gördüklerini ifade etti. Townsend kaç kişinin hayatını kaybettiği ile ilgili bilgi vermezken Rusya’nın IŞİD hedeflerine saldırmayı amaçladığını ancak IŞİD’in bir süre önce boşalttığı bölgede SDG savaşçılarının bulunduğunu belirtti.   

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada iddiaları reddetti. Açıklamada, operasyonlarda ABD tarafından verilen koordinatlara uygun hareket edildiği ve ABD destekli güçlerin bulunduğu bölgelere yönelik hiçbir saldırıda bulunulmadığı ifade edildi.

Townsend bu olayın Suriye’deki savaşın fazlasıyla karmaşık bir hal aldığını gösterdiğini belirtirken, karmaşıklığın daha ciddi hatalara neden olabileceği ve bunun da ABD destekli Arap ve Kürt güçlerinin IŞİD’in başkent olarak ilan ettiği Rakka’ya doğru ilerlediği bir dönemde IŞİD’e karşı mücadeleyi zayıflatabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Haberde ABD’nin Rakka operasyonunda en önemli müttefiki olarak gördüğü YPG’nin Türkiye tarafından tehdit olarak algılandığı hatırlatılarak Townsend’in Rakka’da düzenlenecek bir operasyona Türkiye’nin dahil olup olmayacağı yönündeki görüşmelerin devam ettiğine yönelik ifadelerine yer verildi.

Townsend ayrıca ABD istihbaratının elindeki verilere göre Suriye ve Irak’taki IŞİD üyelerinin sayısının azaldığını ifade etti. Bugün 12 bin ila 15 bin arasında olduğu tahmin edilen sayının, Şubat 2016’da 19 bin-25 bin, 2014’te ise 20 bin-31 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: http://time.com/4688086/syria-russia-airstrike-friendly-fire/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler