ABD Kongresi'nde Kürdistan'ın bağımsızlığına destek artıyor

ABD Kongre Üyesi Steva King, “Son birkaç gündür ABD Dışileri Bakanı Rex Tillerson ile görüşüyoruz. Önümüzdeki günlerde Tillerson, Güney Kürdistan’ın bağımsızlığına ilişkin açıklama yapacak” dedi.

ABD Kongresi'nde Kürdistan'ın bağımsızlığına destek artıyor

ABD Kongresi’nde Kürdistan’ın bağımsızlığına destekler artıyor. Amerikalı Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeler bağımsızlığı Kürtlerin hakkı olarak görüyor.

ABD Kongre Üyesi Steva King, Güney Kürdistan’ın bağımsızlık girişimlerini desteklediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bağımsız olmak isteyen bir halkın kuşatılması hiç bir şekilde kabul edilemez. ABD Kongresi içinde Amerikan yönetiminin referanduma yönelik düşüncesinin değişmesi için sürekli bir girişim söz konusudur.”

Irak, Türkiye ve İran’ın Güney Kürdistan’a saldırması ihtimaline karşı Amerika’nın sessiz kalmayacağını belirten Steva King, şu ifadeleri kullandı:

“Bence düşüncenin değişimine sebep olacak ihtimallerden biri, Türkiye ya da Kürdistan’ın her hangi bir komşusu Kürdistan’a karşı askeri güç kullanması halinde düşmanca bir davranış olarak algılanacaktır. Böyle bir durum ABD’nin tavrını da değiştirecek. Ayrıca, söz konusu ablukalarla özgür olmak isteyen halklar cezalandırılamaz. Bu durum ABD’nin değerlerine karşı bir durumdur. Bunun içinde söz konusu ablukaların kaldırılması gerekiyor.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Güney Kürdistan’daki referanduma karşı tavrına ilişkin ise Steve King, şöyle dedi:

“Kürtlerin yüzde 92’sinin bağımsız devlet için oy verdiğini görüyoruz. ABD Hükümeti’nin ve Dışişleri Bakanlığı için özgürlüğünü ve kaderini tayin etmek isteyen bir halkın desteklenmesi için çok iyi bir fırsat olduğuna inanıyorum. Dışişleri Bakanlığı tarafından böyle bir tavrın gösterilmesinden üzüntü duyuyorum. Umarım bunu göz önüne alırlar. Benim ve ABD Kongresi’ndeki diğer üyelerin ülkemin tavrını değiştirmesi konusunda çabası sürecektir.”

Son birkaç gündür ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüştüğünü belirten Steve King, “Önümüzdeki günlerde Rex Tillerson, Güney Kürdistan’ın bağımsızlığına ilişkin açıklama yapacak” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandumu desteklemediklerini söylemişti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ise, Rex Tillerson’ın referandumla ilgili sözlerine, “ABD, herkesten önce Kürdistan'ın bağımsızlık kararına saygı duymalı ve kararı takdir etmeliydi” yanıtını vermişti.

krdnews.net

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler