ABD: IŞİD'in mali işler emiri el Mansur Türkiye'de

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in üst düzey sorumlusu olan Salim Mustafa Muhammed el Mansur’un Türkiye’de bulunduğunu açıkladı.

ABD: IŞİD'in mali işler emiri el Mansur Türkiye'de

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in kasası olarak bilinen Salim Mustafa Muhammed el Mansur’un Türkiye’de olduğunu açıkladı.

Mansur, bu senenin başında “IŞİD’in Musul’daki mali emiri” ilan edilmişti. Ancak ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre Mansur, Irak’ta değil Türkiye’de ikamet ediyor. Hazine Bakanlığı’na göre Mansur, faaliyetlerini İstanbul, Mersin ve Adana’da yürütüyor. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mansur’un “nerede bulunduğuna bakılmaksızın” finansal faaliyetlerinin engelleneceği vurgulandı.

ABD’deki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nin (OFAC) Direktörü John E. Smith, yaptığı açıklamada, “Hazine Bakanlığı, IŞİD’in kontrol ettiği toprakların içinde ve dışındaki finansal ağları çökertmek için Irak hükumetiyle yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır” dedi.

ABD, daha önce de IŞİD’in Türkiye içindeki ağlarını ifşa etmişti. Örneğin Haziran ayında, ABD Hazine Bakanlığı, Alman-Cezayirli asıllı bir cihatçı olan Ferid Saal’ın “potansiyel IŞİD üyelerini İstanbul Havalimanı’ndan alıp, Suriye’ye yolculuklarını ve Türkiye-Suriye sınırını geçmelerini ayarlayan” IŞİD’li bir çete üyesi olduğunu duyurmuştu.

IŞİD petrolünde önemli rol onuyor

IŞİD’in işgalinden önce, Mansur’un Musul’daki mali işlemleri yürüttüğü biliniyor. Hazine Bakanlığı’na göre “2014 başında, Mansur, Musul’da yüz binlerce Irak dinarını IŞİD kasasına aktarıyordu.” 2015 yılında IŞİD adına kara para aklayan Mansur’un 2016 yılında da IŞİD’in Irak ve Suriye’de çıkardığı ham petrolü sattığı biliniyor.

Mansur, daha sonra IŞİD’e dönüşen El Kaide Irak kolu için 2009 yılında başlattığı faaliyetlerini IŞİD adına sürdürmek ve örgüte mali kaynak sağlamakla suçlanıyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler