Gülen'le ortak proje yapan Doğan: FETÖ Alevileri tayine zorladı

Gülen cemaatinin 'Cami-Cemevi' projesine destek veren Cem Vakfı Başkanı Doğan, FETÖ'nün kamuda çalışan Aleviler baskı yaptığını söyledi.

Gülen'le ortak proje yapan Doğan: FETÖ Alevileri tayine zorladı

‘Fetullahçı Terör Örgütü’ (FETÖ) çatı iddianamesinde, Gülen cemaatiyle birlikte Cami-Cemevi projesini yürüten Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın da tanık olarak ifadesi yer aldı.

Doğan, özetlenerek iddianameye konulan ifadesinde, Fetullah Gülen ile ABD’ye gitmeden önce zaman zaman topluca yapılan görüşmelerde sohbet ettiğini anlattı. İzzettin Doğan, “Örgütün devlet kurum ve kuruluşlarında çalışan alevi vatandaşlara görevi bırakmaları için iş yerlerinde ayrımcılığa maruz bırakılması, tayine zorlama ve bu tür baskılar uyguladığını kesinlikle düşündüğünü ve bildiğini” söyledi.

Alevi imamını doğrladı

İzzettin Doğan ifadesinde, iddianamede “Türkiye Polis Memurları İmamı” olarak suçlanan, aynı zamanda “Alevi İmamı” olarak da adı geçen 69 numaralı sanık Süleyman Uysal’ı da tanıdığını söyledi. Doğan, Uysal’ın kendisini ziyarete geldiğini, cami-cemevi projesi hakkında karşılıklı bilgi alışverişlerinin olduğunu, bu projeyi getirenin Süleyman Uysal olduğunu, projeyi sembolik de olsa 2-3 büyük şehirde hayata geçirilmesini kabul ettiğini” anlattı.

Ne demişti?

Doğan, tartışmalara yol açan cami-cemevi projesi için “Bu bir barış projesidir. Bu ülkedeki büyük bir cemaat bunu kabul ediyorsa cemevleri kabul görür hale gelmiştir” demişti.(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler