8 Mart'ta gözaltına alınan kadınlar: ‘Hayır’ dediğimiz için hedef alındık!

Kocaeli'de 8 Mart yürüyüşünde darp edilerek gözaltına alınan kadınlar, ‘Hayır dediğimiz için hedef alındık’ dedi.

8 Mart'ta gözaltına alınan kadınlar: ‘Hayır’ dediğimiz için hedef alındık!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kocaeli’nde yapmak istedikleri yürüyüşün engellenmesi ve darp edilerek gözaltına alınan kadınlar ‘Hayır dediğimiz için hedef alındık’ dedi. 

Tamamı gece yarısı serbest bırakılan kadınlardan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, "Kadın arkadaşlarımız çeşitli hazırlıklar yaptı, müzik hazırladılar. Şenlik içinde geçecek bir eylemi sonunda bu hale getirdiler. Siyasi iktidarın kendisinden olmayanlara karşı, muhaliflere karşı tutumunu bir kez daha gördük. Bu, ilk değil benzer baskıları valilikler, kaymakamlıklar ve belediye başkanları nezdinde sürekli görmekteyiz” dedi.

'8 Mart'ı kindarlıkları yüzünden tersine çevirdiler'

Her gün gittikleri yolda yürüyüş yapmak istediklerini buna karşın kendi sayılarından fazla sayıda polisle karşılaştıklarını söyleyen Turan, kadınlar gününde maruz kaldıkları muameleye anlam veremediklerini belirtti. “Yürüyüşümüzün engellenmesi üzerine vali ile konuşmak istediğimi söylediğim esnada arkadan arkadaşlarımıza saldırdılar. Kadınların elinde sopa yok, taş yok, hiçbir şey yok, bizim gücümüzle onların gücü orantılı değil zaten. Elindeki kalkanlarla iterek kalkarak bizi gözaltına aldılar. Bize karşı içlerindeki kini böylece kustular” diyen Turan, maruz kaldıkları muamelenin iktidarın yetiştirmek istediği kindar ve dindar nesil projesinin bir yansıması olduğuna dikkat çekti.

Gözaltında yaşadıklarına da değinen Turan, "8 Mart gibi güzel bir günü kindarlıkları yüzünden tersine çevirdiler. İterek, kakarak otobüse aldıkları insanlara ağzı alınmayacak hakaretler de küfürlerde bulundular. ‘Susmazsanız ters kelepçe takarız’ tehditleri savurdular. Bu, insan hakları ihlalidir” dedi.

'Hayır dediğimiz için hedef alındık’

Gözaltında olan yakınlarını bekleyen insanların üzerine de biber gazı sıkıldığını hatırlatan Turan, kendisinin de darp edildiğini sırtına vurulması üzerine hala sırt ağrısından şikayet ettiğini aktardı. Hukukun olmadığı yerde hiçbir yaşam belirtisinin olamayacağını vurgulayan Turan şunları söyledi: "Hayır’ dediğimiz için hedef alındık. Yargının yürütmenin, yasamanın tek elde toplanmasına ‘Hayır’ diyoruz. Orada bize ‘İçinizde canlı bomba olabilir, biri kendini patlatabilir’ şeklinde sözlerle yaklaştılar. Halbuki bizi korumak onların görevidir. Ama buna rağmen onlar bizi ‘terörist’ olarak göstermeye çalıştılar. Cumhurbaşkanı Avrupa'yı tehdit ederek orada ‘Evet’ mitingleri düzenleyeceğini söylüyor, ama kendi ülkesinde ‘Hayır’ yürüyüşü yapmak isteyen kadınların ifade özgürlüğünü umursamıyor. Yani şarkı söylememize dahi izin vermiyorlar. Daha geçenlerde aynı yerde idam isteyen insanlar yürüyebilmişlerdi, ama biz barış istediğimizi söylediğimiz için izin alamadık.”

‘Kolumda ağrılar var’

Gözaltına alınan Nazlı Ulutepe de, maruz kaldıkları muamelenin o güne özel olmadığının altını çizdi. Ulutepe,“Bizim maruz kaldığımız saldırılar sadece 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel değildi. 15 Temmuz sonrası OHAL ortamında muhalifleri ve kadınları hedeflemeyi özellikle sürdürdüler” dedi.

Gözaltındayken hakarete uğradıklarını aktaran Ulutepe, "Önce sözlü hakaretlerde bulundular, avukatlar gelinceye kadar nasıl oturacağımıza nasıl konuşacağımıza karıştılar" dedi.

18 yaşındaki bir kadının polis tarafından alınmasına müdahale etmek istediği esnada gözaltına alındığını ifade eden Ulutepe, “Alanda bulunan havuzla çevik kuvvetin bariyeri arasında kaldım, böylece beni de gözaltına aldılar. Havuzun elektrikli olduğunu biliyordum orada insanların başına çok daha fena şeyler gelebilirdi. Sürekli kalkanları ile geldikleri için duvara kadar sıkışmıştım. Daha sonra 3-4 polis beni çekiştirdi ve gözaltına aldılar. Kolumda ağrılar var” dedi.

‘Sokaklarda olmaya devam edeceğiz’

Gözaltına alınan arkadaşlarını görmeye gittiği esnada hakarete uğrayan ve biber gazı sıkılan Ayda Işık Sevim ise, “Arkadaşlarınızı yaka parça gözaltına aldılar. Ben gözaltındaki arkadaşlarımız için hastaneye gitmiştim. Hastane önünde arkadaşlarımızı beklerken bir polis bize çok ağır küfürler etti. Biz onları beklerken hastanede biber gazı yiyen gruptaydık” dedi.

Demokratik haklarını kullanmalarına rağmen gözaltına alındıklarına dikkat çeken Sevim, "Birçok kadın arkadaşımız tartaklandı, gözaltına alındı, tacize uğradı. Bunu da ‘dindar ve kindar nesil’ yetiştirme projesinin bir parçası olduğunu düşünüyorum. İnsanların daha özgür daha rahat yaşayabildiği bir dünya için sokaklarda olmaya devam edeceğiz” dedi. 

(DİHABER)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler