71 yaşındaki Barış Annesi Havva Kıran 4 gündür gözaltına tutuluyor

8 Mart'ta gözaltına alınan Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Havva Kıran’ın acilen serbest bırakılmasını talep eden Barış Anneleri, “Havva, barış istediği için gözaltına alındı. Barış istemek suç ise bu suçu hepimiz işliyoruz” dedi.

71 yaşındaki Barış Annesi Havva Kıran 4 gündür gözaltına tutuluyor

Diyarbakır'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gözaltına alınan 71 yaşındaki Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Havva Kıran, 4 gündür gözaltında tutuluyor. Kıran’ın gözaltında tutulmasına tepki gösteren Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, derhal serbest bırakılması gerektiğini vurguladı. 

Kıran’ın gözaltına alınma gerekçesini soran Barış Annesi Nevriye Kaçan (65), Kıran’ın tek suçunun yıllardır barış için mücadele etmesi olduğunu söyledi. Kıran’ın yürüttüğü barış mücadelesinden dolayı gözaltına alındığını dile getiren Kaçan, "Havva anne ne kadar acı çekse de bu mücadeleyi vermekten bir gün dahi geri adım atmadı. Çünkü barış mücadelesi veriyordu. Birçok hastalığı da var. Devlet yaşlı ve hasta bir kadını gözaltına alıp ne yapacak? Eğer barış istemek suç ise, bütün Kürt anneleri bu suçu her gün işliyor. Yeter artık insanlar ölmesin. Eğer bir ülkede 71 yaşındaki bir barış annesi gözaltına alınıyorsa bu devletin ayıbıdır” diyerek Kıran’ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Barış Anneleri'nden Asiye Ekinci (57), Kıran’ın hayatını barışa adayan bir anne olduğunu kaydederek, “Çocuklarımızı öldürdüler, bizi de cezaevlerine atarak öldürmek istiyorlar. Her zaman barış isteyen ve bunun için elinden geleni yapan bir anneyi gözaltına almak ne demek. Havva annenin birçok hastalığı var, onun cezaevine girmesini değil, bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Barış Anneleri İnisiyatifi'nden Zekiye Yılmaz (55) ise, Kıran’ın bütün anneler gibi barış mücadelesi yürüttüğünü ifade ederek, “Havva anne yıllardır ölen asker ve gerillalar için üzülen ve ölmemeleri için mücadele veren bir annedir. Barıştan başka bir amacı yoktur. Erdoğan ve devleti kendine akıllı olsun. Saddam'da fazla kimse zulüm yapmadı. Zulmün sonu yoktur. Anneler barış mücadelesi veriyor. Çünkü bu uğurda çocuklarımızı kaybettik. Bizi öldürseler de gözaltına alıp tutuklasalar da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diyerek Havva annenin serbest bırakılmasını istedi.

Yıllardır Havva Kıran'la birlikte mücdale eden Leyla Atsan (60) da, “Havva anne savaşın önünü almıştır. Hiçbir insanın ölmesini istemez. Havva annenin barış mücadelesinden korktukları için onu gözaltına aldılar. Hasta bir annemizdi. İlaçlarını bir gün dahi almasa hemen düşüyordu. Bir an önce serbest bırakılmalıdır” diye ifade etti.

(DİHABER)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler