2200 metal işçisi grevde

Birleşik Metal-İş Sendikasına üye 2200 işçi, işveren sendikası EMİS'le yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine greve çıktı

2200 metal işçisi grevde

Birleşik Metal-İş Sendikasına üye 2200 işçi, işveren sendikası EMİS'le yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine greve çıktı. 

Birleşik Metal-İş’le EMİS arasında süren toplu sözleşme sürecinde yaşanan tıkanma üzerine grev oylaması yapılmış işçilerin ezici çoğunluğu grevden yana oy kullanmıştı. Greve 2 gün kala EMİS aynı sözleşme üzerinde küçük bazı değişiklikler yaparak anlaşma teklifinde bulunmuş ve Birleşik Metal-İş bu teklifi de işçilere oylatmıştı. İşçilerin grev kararlılığı üzerine bu sabah itibariyle fabrikada üretim durduruldu.

Bugün 4 ilde 13 fabrikada 2200 metal işçisi saat 10'da grev pankartı astı.

Grev, "Sadaka değil toplu sözleşme" sloganlarıyla başladı

Çevre fabrikaların temsilcileri de dayanışmaya geldi

2200 metal işçisi grevde

 

Grevin başladığı dakikalarda alana toma ve çevik kuvvet polisleri geldi

2200 metal işçisi grevde

Ne olmuştu?

 

Birleşik Metal-İş Sendikası ile işveren sendikası EMİS arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde Birleşik Metal-İş, saatlik ücrete 2 TL ve yüzde 12’lik zammın yanında ücretleri düşük olan Schneider Elektrik işçilerine de ek iyileştirme ve işçi ücretlerine ortalama net 700 TL artış talep etti. EMİS’in ise ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4’lük ve ücretlere 145 TL’lik zam önerisi ile gelmesi görüşmeleri kilitledi.

Arabulucu aşamasında yapılan görüşmelerin de anlaşmazlıkla sonuçlanması sonrasında, Sendika grev kararı için süreci işletmeye başladı. Grev kararının işçiler tarafından oylanması sürecinde, EMİS’in özellikle sendika üyesi olmayan işçilere ve beyaz yakalı işçilere grev kararını kırıcı bir rol oynatmak istemesi işçilerin kararlılığına çarptı.

Grev oylamalarına bakıldığında;  Gebze’de bulunan General Elektrik’te yapılan ve 847 çalışanın oy kullandığı grev oylamasında 683 “Evet” oyu çıktı. Schneider Elektrik Manisa fabrikasında ise 619 çalışanın oy kullandığı grev oylamasında 453 “Evet” çıktı. Kocaeli Çayırova’da bulunan Schneider Enerji fabrikasında da 424 işçiden 309’u greve Evet dedi. Son olarak, beyaz yakalı çalışanların çoğunlukta olduğu ABB Elektrik işletmelerinde yapılan grev oylamasında ise 509 Hayır oyuna karşılık, 668 Evet ile sandıktan "Grev" çıktı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler