22 Ekim 1993 Lice Katliamı davası bugün İzmir’de görülecek

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde 15 sivilin, bir askerin ve dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesine ilişkin davanın 10. duruşması, bugün İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sat 14:00'da görülecek.

22 Ekim 1993 Lice Katliamı davası bugün İzmir’de görülecek

16 kişinin öldürüldüğü, yüzü maskeli kişilerle resmi polislerin çok sayıda ev ve işyerini basarak insanları panzerlerle kaçırdığı, evleri yaktığı ve yüzlerce kişinin göçe zorlandığı Lice Katliamı davası, 21 Ekim 2013’te Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun’un hazırladığı iddianamenin Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle zaman aşımına bir gün kala kabul edilmişti.

İddianamede saldırının PKK tarafından yapılmadığı belirtiliyor

Dava iddianamesinde Lice’de çok sayıda ev ve işyerinin yıkılmasına neden olan saldırının, yetkililerin iddia ettiği gibi failinin PKK olmadığı belirtiliyor.

'Bahtiyar Aydın cinayetinin faili Üsteğmen Tünay Yanardağ'

İddianamede 16 kişinin ölmesine ve birçok kişinin yaralanmasına neden olan operasyonun, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Eşref Hatipoğlu tarafından yönetildiği, Bahtiyar Aydın cinayetinin de Üsteğmen Tünay Yanardağ tarafında organize edildiği iddia ediliyor.

Yargılama daha başlamadan durdurulmuştu

“Güvenlik gerekçesiyle” önce Eskişehir’e, ardından İzmir’e nakledilen yargılama, sanıkların üst dereceli kolluk amirleri olması nedeniyle daha başlamadan durdurulmuştu.

'Dönemin başbakanı Çiller de yargılanmalı'

Lice Adalet Arıyor Platformu üyeleri yaptıkları açıklamalarda, dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in de bu dosyanın kapsamı içinde yargılanmasını ve Lice olaylarını araştırmak amacıyla Meclis'te yeniden bir komisyon kurulmasını talep etmişti.

Artı Gerçek

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler