2 Milyon öğrenci YGS'ye giriyor: Eğitim-Sen 'sınav anlayışı terk edilmeli' çağrısında bulundu

ÖSYM bugün yapılacak olan YGS'ye başvuru sayısını 2 milyon 265 bin 902 olarak açıklarken Eğitim-Sen sınav merkezli eğitim anlayışının terk edilmesi gerektiğini belirtti.

2 Milyon öğrenci YGS'ye giriyor: Eğitim-Sen 'sınav anlayışı terk edilmeli' çağrısında bulundu

ÖSYM, YGS'ye (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) girecek aday sayısını 2 milyon 265 bin 902 olarak açıkladı. 

Eğitim Sen ise YGS için öğrencilere başarı dileyerek, sınav merkezli eğitim anlayışının terk edilmesi çağrısı yaptı.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de eğitim sisteminin öğrencileri eğitmediği, sadece sınava hazırladığı belirtilerek, sınav merkezli eğitim anlayışının terk edilmesi çağrısı yapıldı. 

Sendikadan yapılan açıklamada son 5 yılın YGS sonuçları üzerinde yapılan değerlendirmelere de yer verildi.

Buna göre 2012 yılından bu yana sınava giren adaylardan yüzde 11.36’sı ilk baraj puanı olan 140 puanın altında kaldı. Ortalama 100 adaydan yaklaşık 40’ı ise 180 puan barajını aşamadı. Geçtiğimiz yıl 32 soru çözme başarısını gösteremeyenlerin oranı yüzde 24.40, 16 soru çözemeyenlerin oranı ise yüzde 11.19 oldu. Son 5 yılda ise hiçbir alanda net soru çözüm ortalaması 20 soruya ulaşamadı. Son 5 yıllık veriler okullar arasındaki eşitsizliği de ortaya koydu. Sosyal bilimler, fen, anadolu liseleri, askeri liseler ve polis kolejleri ile özel fen liseleri, yabancı dille eğitim yapılan özel lise ve dil ağırlıklı öğretmen liseleri en yüksek soru çözme başarısı gösteren liseler. Özel ve genel liseler, sağlık meslek liseleri, teknik liseler, meslek liseleri, imam hatip liselerinde ise doğru soru çözemeyen adayların oranı yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Bu oran güzel sanatlar, sekreterlik, otelcilik, ticaret ve endüstri meslek liseleri, spor liseleri, akşam liselerinde yüzde 30’un üzerinde. 

"Eğitimde yapısal sorunlar var"

Bu tabloyu değerlendiren Eğitim Sen, ortalamaların sadece okullar arasında değil, bu okullarda okuyan yurttaşların arasındaki gelir dağılımı makasının da giderek açıldığını gösterdiğini belirtti.

Seçimli ve elemeli sınavların objektifler sonuçlar üretmediği, eğitim sisteminin yapısal sorunları olduğunun PISA sınavlarında da açığa çıktığına dikkat çeken Eğitim Sen açıklamasında, “İlköğretimden başlayarak üniversiteye kadar, sürekli olarak yapılan sınavlara endekslenmiş bir eğitim sisteminin nitelikli olması nasıl mümkün değildir. Eğitim sistemimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitmemekte, sadece yapılacak olan sınavlara hazırlamaktadır. Dolayısıyla öncelikli olarak yapılması gereken, öğrencilerimizi sınav cenderesinden kurtarmaktır. Kapitalizmin dayattığı ‘piyasacı eğitim’ anlayışının tipik bir örneği olan bu anlayış derhal terk edilmeli, öğrencileri birbiri ile rekabet eden değil, onları geliştiren, çok yönlü bilgi ve beceri kazandırıcı, nitelikli bir eğitim anlayışı benimsenmelidir” dedi. 

72 ülke ve ekonomik bölgede 15 yaşındaki 540 bin öğrenci arasında yapılan PISA testine göre Türkiye 50. sırada yer alırken, önceki testlere göre de performansının gerilediği açıklanmıştı.

(EVRENSEL)

Etiketler: ygs, ösym, Eğitim Sen

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler