190 gündür açlık grevindeki Gülmen ve Özakça ilk kez hâkim karşısına çıkıyor

Açlık grevinde 190 günü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ilk kez hâkim karşısına çıkacak. Duruşma, Ankara Adliyesi’nde saat 13.30’da başlayacak.

190 gündür açlık grevindeki Gülmen ve Özakça ilk kez hâkim karşısına çıkıyor

Yüksel Caddesi’nde ‘işimi geri istiyorum’ eylemi başlatan ve açlık grevi eylemini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, bugün ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Ankara Adliyesinde saat 13.30’da başlayacak duruşmadan iki gün önce eğitimcilerin avukatları gözaltına alındı. Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça, Açlık grevinde 190 günü geride bırakan iki eğitimcinin doktorların olumsuz karar vermemesi durumunda ambulans ile adliyeye getirilebileceğini söyledi.

‘Sadece iki kamu emekçisinin davası değil’

Eşi Semih Özakça’nın tutuklanmasının ardından açlık grevine başlayan Esra Özakça eyleminde 114’üncü günde. Gülmen ve Özakça’nın yargılanacağı davada sanık olan Esra Özakça duruşmadan 2 gün önce iki eğitimcinin avukatlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. “Savunmalarına yapılan saldırı sonrası herkesi Nuriye ve Semih’i savunmaya davet ediyoruz” diyen Özakça şunları söyledi:

“Bu sadece iki kamu emekçisinin davası değil. KHK’dan etkilenmiş milyonların davası. Bu zulmü Nuriye ve Semih dünyaya duyurdu ve orada olmak borcumuz.”

‘Yüz yüze anlatmak istiyoruz’

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Yüksel Caddesi’nde Nuriye Gülmen’in,” Direnen birisi varsa adalet onun ayaklarının altındadır” sözünü dediğini hatırlatan Özakça iki eğitimcinin mahkemeye getirilmelerinin önünde engel olmadığını aktardı. İki eğitimcinin yüz yüze yargılanmayı talep ettiğini belirten Özakça şunları söyledi:

“Her ikisi de ‘istendiğinde koşular sağlanabilir ve mahkemeye getirilebiliriz’ diyorlar. Ambulans ile getirilebilirler. ‘Açlık grevi ile birlikte hapishanede tutuluyoruz. Yaşadığımız birçok şey var. Bunları yüz yüze anlatmak istiyoruz’ diyorlar.”

‘OHAL sadece solcuların etkilendiği bir şey değil’

İki eğitimcinin yargılanacağı davaya kitlesel katılımın yüksek olacağını söyleyen sosyolog Veli Saçılık, “Yüksel’i adliyeye taşıyacağız” dedi. “Arkadaşlarımızı oradan almak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” diyen Saçılık’a göre toplumun çok farklı kesimlerinden insanlar adliye önünde olacak. Tüm KHK mağdurlarının davayı takip etmesinin önemli olduğunu belirten Saçılık şunları aktardı:

” OHAL sadece solcuların etkilendiği bir şey değil. Toplumun bütün kesiminden herkes etkilendi. İslamcı çevreden bizi arayıp ‘dava nerede görülecek’ diyen ve gelmek istediğini söyleyen çok insan var.”

‘Bu doğrudan müdahaledir’

Gülmen ve Özakça’nın 14 Eylül tarihindeki duruşmalarından önce avukatlarının gözaltına alındığını hatırlatan Veli Saçılık, “Avukatların tutuklanmış olmasını İçişleri Bakanlığının bir müdahalesi olarak görüyorum. İçişleri yargıya nasıl davranması gerektiğini göstermiş oldu. Bu doğrudan müdahaledir” yorumunu yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler