10 Ekim Katliamı'nın planlayıcısı, polisin ihbarı geç değerlendirmesi yüzünden kaçmış!

10 Ekim Katliamı'nın planlayıcısı Yunus Durmaz'ın katliamdan 5 gün sonra ihbar edildiği polisin ihbarı geç değerlendirmesine üzerine kaçtığı belirtildi.

10 Ekim Katliamı'nın planlayıcısı, polisin ihbarı geç değerlendirmesi yüzünden kaçmış!

10 Ekim Katliamı’nın planlayıcısı ve IŞİD’in Antep emiri Yunus Durmaz’ın katliamdan 5 gün sonra ihbar edildiği ancak polisin ihbarı geç değerlendirmesi üzerine Durmaz’ın kaçtığı ortaya çıktı. Skandal, davanın ek klasörlerinde yer alan Alyaz sitesi sakinlerinin ifadesiyle ortaya çıktı.

Evrensel’den Tamer Arda Erşin’in haberine göre, bu ifadelere göre 12 Ekim günü sitedeki kameralardan birisinin tavana doğru çevrildiği fark edildi. Görevliler kayıtları izleyince Suriyeli öğrenci Mahmut Ali olarak kendisini tanıtan Yunus Durmaz’ın kamerayı çevirdiğini anladı. Bunun üzerine 15 Ekim günü Yunus Durmaz’ın kaldığı eve giden site sakinlerine kapıyı Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz açtı. Hacı Ali Durmaz, arkadaşının içeride uyuduğunu ve bu yüzden gelen 3 kişiye kendilerini eve alamayacağını söyledi. 

Polise ihbar 15 Ekim günü yapılmış

Bu görüşmeden sonra sitedekiler 15 Ekim günü saat 17. 37’de polise Yunus Durmaz ve evde kalanları ihbar ederek, “Evde kalmakta olan Suriye uyruklu şahıslar şüpheli gözüküyor. Terörle alakalı olabilir, eve bir ekip gönderin” dedi. Aynı gün saat 22.00’da Yunus Durmaz site görevlisine, “Kameranın yönünü ben çevirdim. Işıkları da ben söndürdüm. Evimize her gün misafir geliyordu. Onu korkutma amaçlı yaptım” dedi. Daha sonra Durmaz yanındaki valizlerle saat 23.00’da kaldığı evden ayrıldı. 

Durmaz evden ayrıldıktan sonra operasyon

İfadelere göre 16 Ekim günü ise siteye 2 sivil polis geldi. Polislerin geldiğini gören site görevlisi, site yöneticisini arayarak polislerin geldiğini söyledi. Site yöneticisi, 16 Ekim günü saat 15. 41’de polisleri arayarak, Yunus Durmaz’ı bir kez daha ihbar etti. İhbarı yaptıktan sonra site içerisinde bulunan sivil polislerin yanına gitti. Daha sonra Yunus Durmaz’ın kaldığı eve özel harekat polisleri operasyon yaptı ancak Yunus Durmaz bir gün önce bavullarını toplayarak evden ayrılmıştı.    

Yakalanmaması yeni saldırılar getirdi

Yunus Durmaz’ın, 10 Ekim Katliamı’ndan sonra yakalanamaması sonucu 1 Mayıs 2016’da 3 polisin öldüğü Antep Emniyeti’ne yönelik saldırıyı organize etti. Emniyet saldırısından sonra 19 Mayıs 2016 günü Antep’te bir hücre evine baskın yapıldı. Bu baskında Durmaz’ın kendisini patlattığı ileri sürüldü. Yunus Durmaz, IŞİD’in Türkiye’deki bombalı saldırılarını organize ediyor, örgüte eleman ve malzeme temini sağlıyordu. Durmaz’ın polise yapılan ihbara rağmen kaçabildiği Alyaz Sitesi’ndeki evde ise 10 Ekim Katliamı’nı yapan bombacılar saklanmıştı. Bombacılar katliama bu evden ayrılarak gitmişti. Durmaz’ın bilgisayarından çıkan belgelerde, Antep’te Kürt mahallelerinde gerçekleşen düğünlere yönelik saldırı planları da çıkmış, Durmaz’ın ölümünden aylar sonra geçtiğimiz yıl 20 Ağustos 2016 tarihinde 51 kişinin öldüğü Antep düğün saldırısı gerçekleştirilmişti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler