10 Ekim Katliamının 6’ıncı duruşması başlıyor

10 Ekim Ankara Katliamı davasının 6. duruşması bugün ve yarın Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Duruşma öncesi yapılan açıklamada davaya katılım çağrısında bulunuldu.

10 Ekim Katliamının 6’ıncı duruşması başlıyor

Ankara Sıhhiye Meydanı’nda 10 Ekim’de düzenlenmesi planlanan Barış Mitingi’ne yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı katliamın 6. duruşması, bugün ve yarın Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma için 10 ve 11. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin salonları birleştirilecek.

Dava öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. CHP Milletvekilleri Ali Şeker ve Şenal Sarıhan, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile emek ve meslek örgütleri temsilcileri de katıldı.

Önceki duruşmada ambulansların GPS kayıtlarına ilişkin avukatların aktardığı bilgiler duruşmanın ana gövdesini oluşturmuştu. Bu duruşmada, kayıtları destekleyen Mezopotamya Ajansı’nın ortaya çıkardığı MOBESE görüntülerinin izletilmesi bekleniyor. Miting için görevlendirilen ambulansın ve alana sonradan gelen ambulansların yaralılara müdahale etmeden alandan ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

Mahkemenin suç duyurusunda bulunmasına rağmen İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği ön inceleme raporu ile dosya ekine gönderilen bilgi, belge ve dosyaların incelenmediği de edinilen bilgiler arasında. Yarın görülecek duruşmada ise, bu belgeleri incelemeyen kamu görevlileri ve yeni çıkan kayıtlara göre sorumlu sağlık görevlileri hakkında da suç duyurusunda bulunulması bekleniyor. Ayrıca 4 duruşmadır davet edilmesine rağmen duruşmaya gelmeyen ve olayın yaşandığı dönem Antep Emniyeti’nde görevli olduğu öğrenilen 2 polisin de dinlenmesi bekleniyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler