10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak isteyenlere polis saldırdı!

Ankara’da 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Gar’a gidenler bölgeyi kuşatan polisin sert saldırısıyla karşılaştı. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri polise, “10 Ekim’de niye almadınız bu tedbiri” diye tepki gösterdi. Gar’da anma etkinliğine izin verilmemesi üzerine İMO’ya gidenlere polis ikinci defa saldırdı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak isteyenlere polis saldırdı!

10 Ekim 2015 Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’nde yaşanan katliamın ikinci yıldönümü vesilesi ile Ankara Garı önünde anma yapmak isteyenler, Gar çevresini kuşatan polis tarafından engellendi.

Kurum temsilcileri ve yaşamını yitirenlerin ailelerinden başka kimseyi içeri almayacaklarını söyleyen polis, anma için gelenlere saldırarak Türk Hava Kurumu önüne kadar uzaklaştırdı.

Bazı aileler de polis saldırısına tepki olarak içeri girmeyi reddederken, “10 Ekim’de niye almadınız bu tedbiri?” diyerek polise tepki gösterdi.

Kitle daha sonra “Katliamlar ülkesi olmayacağız” sloganlarıyla, bir anma programı düzenlemek yapmak üzere Necatibey Caddesi’ndeki İnşaat Mühendisleri Odası’na (İMO) geçti.

İMO’da ve Güvenpark’ta saldırılar

Kitlenin İMO’ya gelmesinin ardından çevik kuvvet ve TOMA’larla polis yığınağı bu defa İMO’ya yapıldı. KESK’li yetkililer, kitleyi program için binanın içine yönlendirirken, polis tazyikli suyla ve biber gazıyla ikinci defa saldırdı.

Binanın içine de gaz sıkılması sonucu fenalaşanlar oldu. Anma etkinliği bu sebeple kısa tutuldu.

Anma etkinliğinin ardından kitlenin büyük kısmı dağılırken, bir grup ise Güvenpark’a yürüdü. Güvenpark’ta polis bir kez daha saldırdı.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler