10 Ekim Katliamı davasının 4’üncü duruşması bugün başlıyor

102 yurttaşın yaşamını yitirdiği 10 Ekim Katliamı’na ilişkin davanın dördüncü duruşması bugün başlıyor. İki gün sürecek duruşmada aileler ve avukatlar kamu görevlilerinin ihmalini gündeme getirecek.

10 Ekim Katliamı davasının 4’üncü duruşması bugün başlıyor

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin ‘‘Savaşa İnat Barış, Hemen Şimdi’’ sloganıyla düzenlediği Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde tarihi Ankara Garı’nda gerçekleşen katliam için yapılan yargılamanın dördüncü duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün başlıyor.

İki gün sürecek duruşmada IŞİD’in 10 Ekim 2015’te gerçekleştirdiği ve 102 yurttaşın yaşamını yitirdiği katliamı hakkında 18’i tutuklu, 17’si firari toplam 35 sanık yargılanıyor. Kamu görevlilerinin ihmallerine ilişkin kısımların aydınlatılmadığı davada aileler ve avukatlar asıl sorumluların yargılanmadığını düşünüyor. İlk üç duruşmada olayın aydınlatılması konusunda mahkemenin yeterince karar almadığını ifade eden avukatlar, soruşturmanın genişletilmesi talebini bu duruşmada da yineleyecek.

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, son duruşma sonrasında tutuklu 18 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, ihmali olan kamu görevlileri hakkındaki soruşturmanın akıbeti konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına da karar verdi. Müzekkereye gelecek yanıtın da bu duruşmada okunması beklenirken, olası bir olumlu yanıtta davanın seyri değişebilir.

Antep’e tekrar yazı gönderildi

BirGün gazetesinin haberine göre, mahkeme ayrıca ikinci duruşmada da talep edilen ancak halen mahkemeye ulaştırılmayan bazı belgeleri de yeniden talep etti. Bu kapsamda daha önce istenmesine rağmen Antep Emniyet Müdürlüğü tarafından kendilerinde bulunmadığı yönünde cevap gelen canlı bombalar Halil İbrahim Durgun, Yunus Durmaz ve Mehmet Kadir Cabael’in ölümlerine ilişkin otopsi raporlarının, Antep Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana ve Antep Adli Tıp kurumlarına müzekkere yazılarak istenmesine karar verdi. Bu isteklerin de mahkemeye ulaşması durumunda dava ilerleme kaydedecek.

Müfettiş raporları mahkemeye sunulacak

Mahkemede kamu sorumluluğuna dair henüz somut bir adım atılmazken mahkemenin daha önce istediği; ancak gönderilmeyen kamu sorumluluğunun aydınlatılması için beklenen mülkiye müfettiş raporlarının da mahkemeye sunulması bekleniyor. Mülkiye müfettiş raporlarına ilişkin, “O raporlar aslında bariz bir şekilde kamu sorumluluğunu ortaya koyuyor” diyen 10 Ekim Derneği Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun, “Hatta sorumluluktan ziyade kamu görevlilerinin katliamın olması için seferber olduklarını ortaya koyuyor” dedi. Coşgun, mülkiye müfettiş raporlarının iddianamede yer alması için çaba göstereceklerini ifade etti.

Sahiplenme çağrısı

Kamuoyuna davaya sahip çıkma çağrısı yapan Coşgun, bu süreçte yer almanın manevi açıdan herkesi farklı bir yere taşıyacağını söyledi. Amaçlarının mahkeme salonunu doldurmak olmadığını söyleyen Coşgun, mahkeme salonunun sadece aileler ve müştekiler ile dolduğunu belirtti. Coşgun sürecin ailelerle sınırlı kalmaması çağrısında bulundu.

“Bugüne kadar 10 Ekim Derneği olarak birçok sorunun üstesinden geldik” diyen Çoşgun, “Eğer bu davaya sahip çıkarsak hem 10 Ekim davasının arka planını çözmüş oluruz hem de bir daha böyle katliam planlarına girecek olanları caydırmış oluruz” diye konuştu. Coşgun son olarak, “Tüm kamuoyunu 10-11 Temmuz’da Ankara Adliyesi 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda davayı sahiplenmeye ve dolaylı da olsa bu katliamdan zarar gören varsa şikâyetçi olmaya çağırıyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler