10 Ekim dosyasında, polislerin soruşturulmasının önü açıldı!

10 Ekim Katliamı dosyasında, polisler üzerindeki koruma zırhı delindi. Katliamda önlem almayan polislerin soruşturulmasının önü açıldı.

10 Ekim dosyasında, polislerin soruşturulmasının önü açıldı!

10 Ekim Katliamı dosyasında aylar sonra önlem almayan polisler üzerindeki koruma zırhı delindi. Mülkiye müfettişlerinin katliamda ihmali olan polislerin soruşturulması yönündeki talebini, Ankara Valiliği “İşleme koymama” kararı almıştı. TMMOB'un, “işleme koymama” kararına ilişkin, Ankara Bölge İdare  Mahkemesi'nde yaptığı itiraz kabul edildi. 

Kararı değerlendiren TMMOB avukatlarından Nurten Çağlar, “Mahkemenin kararıyla, polislerin yargılanması yolunda ilk adım atılmış oldu” dedi. 

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşen Emek, Barış, Demokrasi mitingine yönelik IŞİD’in canlı bomba saldırısında 101 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Katliamla ilgili soruşturma başlatan Mülkiye Müfettişleri, katliamda ihmali olduğu şüphesiyle Ankara Emniyet Müdürü'nün aralarında bulunduğu polisler hakkında ön inceleme raporu hazırlayarak Ankara Valiliği'nden polislerle ilgili soruşturma açmasını istemişti. Valilik ise polisler hakkında soruşturma açılması talebi hakkında “işleme koymama” kararı vermişti. Valiliğin bu kararını yargıya taşıyan TMMOB, Ankara Bölge İdare  Mahkemesi'ne itiraz başvurusunda bulunmuştu. Mahkeme bu itiraz başvurusunu  8 Şubat 2017 tarihinde kabul etti. 

Mahkeme: Valiliğin kararında hukuki isabet yok 

TMMOB avukatlarından Nurten Çağlar'a 13 Mart tarihinde tebliğ edilen kararda, Mülkiye Müfettişlerinin hazırladığı  rapora da atıfta bulunularak, “Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bombalı saldırının failleri yargılanıyor olması sebebiyle ceza yargılanmasındaki mağdurların ifadeleri ve somut olaydaki müştekilerin yeni iddiaları göz önüne alınarak, dosyanın işleme konulmaması yönündeki kararda hukuki isabet görülmemiştir” denildi. Verilen bu kararı değerlendiren avukat Nurten Çağlar, “Bu kararla valiliğe 'sen önce bir soruşturma yap, ondan sonra karar ver' denilmiş oldu. Şimdi valilik bu polisler hakkında bir soruşturma yapmak zorunda. Eğer valilik soruşturma sonunda yine polisler hakkında bir suç unsuru tespit edemedim serse bizim Danıştay ve Anayasa Mahkemesi'ne girme hakkımız var” dedi. 

İlk adım atıldı

Polislerin yargılanması yolunda ilk adımın atılmış olduğunu ifade eden Çağlar, “Valiliğin işleme koymama kararına yaptığımız itiraz ret edilseydi olayın ötesine gidemeyecektik. Çünkü bu karar Danıştay ve Anayasa Mahkemesine götürülemiyor. Ama şimdi valilik polislerin yargılanmamasına karar verse dahi diğer hukuk yollarını kullanabileceğiz” diye kararın önemine açıkladı. Çağlar, eninde sonunda katliamda ihmali olanların yargılanacağını vurgulayarak, canlı bomba ihbarı alınmıştı, miting öncesinde saat değişikliği yapılmıştı, polis yollarda hiçbir arama yapmamıştı. Tüm bunlar birşeye işaret ediyor. Artık soruşturma konusu olacak” dedi. 

(EVRENSEL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler