10 Ekim anması için 67 İÜ öğrencisine disiplin soruşturması açılması protesto edildi

İstanbul Üniversitesi öğrencileri 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenleri anmak için yapılan etkinliğe katılan 67 arkadaşları hakkında yürütülen disiplin soruşturmasını bir basın açıklamasıyla kınadı. Basın açıklamasında “IŞİD'çileri besleyip büyütenler, bugün ‘katil IŞİD’ dediğimiz için bizleri yargılamaktadır” dendi.

10 Ekim anması için 67 İÜ öğrencisine disiplin soruşturması açılması protesto edildi

SiyasiHaber

10 Ekim katliamını ikinci yıldönümünde anmak için yapılan etkinliğe katıldıkları gerekçesiyle 67 arkadaşları hakkında İstanbul Üniversitesi (İÜ) yönetimi tarafından disiplin soruşturması açılmasını kınayan öğrenciler bugün Beyazıt Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri yaptıkları basın açıklamasında "Üniversitelilere açılan bu soruşturmaların esas amacı bizleri yıldırmak, bütün muhalif sesleri susturmaktır" demek için 2 gündür soruşturmaların yapıldığı Adalet Meslek Yüksekokulu önünde olduklarını belirttiler.

Öğrenciler “Bizler bugüne kadar açılmış olan tüm soruşturmalar gibi bu soruşturmanın da hukuksuz olduğunu tekrar ediyoruz ve yineliyoruz, bu soruşturma da AKP'nin üniversite öğrencilerinin sesini kısma çabasından başka bir şey değildir. IŞİD'çileri besleyip büyütenler, bugün ‘katil IŞİD’ dediğimiz için bizleri yargılamaktadır. Biz burada Ankara Katliamı'nı lanetlediğimiz için yargılanırken, katliamın esas failleri pişkince, hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ailelerine saldırmaktadır” dedi.

Açıklama şu sözlerle sona erdi: “Ankara Garı önündeki saldırıda katledilen arkadaşlarımız oraya daha güzel bir dünyayı kurmanın umuduyla gitmişlerdi, bizler de buradan söz veriyoruz onların hayallerindeki dünyayı kuracağız, bizleri susturmak, sindirmek, korkutmak için açılan bu soruşturmalar karşısında sessiz kalmayacağız, mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz!”

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin basın açıklaması metninin tamamı şöyle:

İki yıl önce, 10 Ekim 2015'te Türkiye tarihinin gördüğü en büyük katliamlardan biri yaşandı. Ankara'daki "Barış, Emek ve Demokrasi Mitingi"ne giden 103 kişi, katil IŞİD çetesi tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında katledildi. 500'den fazla insanın yaralandığı saldırının ikinci yıl dönümünde, geçtiğimiz Ekim ayında, bizler İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak Merkez Kampüs'te bu katliamı lanetlemek ve saldırıda yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmak için toplandık. Polis ve ÖGB, yapmak istediğimiz anmaya saldırarak 67 arkadaşımızı gözaltına aldı. Ardından, gözaltına alınan 67 arkadaşımıza Üniversite yönetimi tarafından "disiplin soruşturması" açıldı. Üniversite öğrencileri olarak bizler, "Üniversitelilere açılan bu soruşturmaların esas amacı bizleri yıldırmak, bütün muhalif sesleri susturmaktır" demek için 2 gündür soruşturmaların yapıldığı Adalet Meslek Yüksekokulu önündeydik. Bizler bugüne kadar açılmış olan tüm soruşturmalar gibi bu soruşturmanın da hukuksuz olduğunu tekrar ediyoruz ve yineliyoruz, bu soruşturma da AKP'nin üniversite öğrencilerinin sesini kısma çabasından başka bir şey değildir. IŞİD'çileri besleyip büyütenler, bugün "katil IŞİD" dediğimiz için bizleri yargılamaktadır. Biz burada Ankara Katliamı'nı lanetlediğimiz için yargılanırken, katliamın esas failleri pişkince, hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ailelerine saldırmaktadır. 

Bizler, iki yıl önce, katliamın gerçekleşmesinden hemen sonra üniversitede bir boykot gerçekleştirmiştik. Yasal hakkımız olmasına rağmen boykota katıldığımız için arkadaşlarımıza ve bizlere destek veren hocalarımıza soruşturma açılmıştı. Yine, geçtiğimiz yıl, katliamın 1. yılında İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüs'teki Havuzlu Bahçe'de yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmak için toplanmış, katliamda yaşamını yitiren 103 arkadaşımızın isimlerini saymaya, onları anmaya başladığımız anda polis saldırısı ile karşı karşıya kalmıştık. Üniversite öğrencilerinin şiir okumasına bile tahammül edemeyenler, yapmak istediğimiz anmada Ankara'daki katliamda yaralanan arkadaşımızı gözaltına aldı ve sonrasında arkadaşımıza okuldan uzaklaştırma cezası verdi. İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak yineliyoruz, esas yargılanması gerekenler bizler değiliz, yargılanması gerekenler bu katliama göz yumanlardır.

Ankara Garı önündeki saldırıda katledilen arkadaşlarımız oraya daha güzel bir dünyayı kurmanın umuduyla gitmişlerdi, bizler de buradan söz veriyoruz onların hayallerindeki dünyayı kuracağız, bizleri susturmak, sindirmek, korkutmak için açılan bu soruşturmalar karşısında sessiz kalmayacağız, mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler