10 Ekim Ankara Katliamı'nda yitirilenler Kadıköy'de anıldı!

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenler için akşam saatlerinde Kadıköy Rıhtım’da düzenlenen anmaya yüzlerce kişi katıldı. Polis anma sırasında sloganlara müdahale etmek istese de kalabalık “Katil devlet hesap verecek” sloganını atmayı sürdürdü.

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yitirilenler Kadıköy'de anıldı!

Emek ve Demokrasi Koordinasyonu Ankara katliamının ikinci yılında Kadıköy'de anma gerçekleştirdi. Anmanın ikinci yılında mahkemenin devam etmesine rağmen bir sonuç alınmadığı vurgulanarak faillerin yargılanması istendi.

Kadıköy Beşiktaş iskelesi önünde buluşan yüzlerce insan "Unutmayacağız hesabını soracağız" sloganlarıyla buluştu. Kayıp yakınları, siyasi partiler HDP, SYKP, EMEP, ÖDP, TKP, Halkevleri ve sendikalar DİSK ve Birleşik Metal İş'te bu yıldönümünde Kadıköy'deydi. 

“Katil devlet, hesap verecek”

“10 Ekim’i unutma, unutturma”, “10 Ekim’in hesabı sorulacak”, “Katil devlet, hesap verecek” sloganları atılırken polis “Sloganlarınıza dikkat edin” diyerek anons yaptı. Polisin süren anonslarına rağmen yüzlerce kişi slogan atmaya devam etti.

Anma programında hayatını kaybedenler anısına şiir okundu. Ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko söz aldı ve şunları söyledi: “Adalet, eşitlik mücadelesi verenler bugün bu topraklarda bedel ödüyorlar. Televizyonlar kapatıldı. 85 belediyede kayyum var. Radyolar kapatıldı. 370 demokratik kitle örgütü kapatıldı. 150 bine yakın kamu çalışanı ihraç edildi. 2000’e yakın işçi ihraç edildi. 12 Eylül’de gidebilecek bir mahkememiz vardı ama bugün o da yok.”

Beko, birlikte mücadelenin zorunlu olduğunu vurgulayarak “Kahrolsun faşist diktatörlük” sözleri ile konuşmasını bitirdi.

“Barış ve Demokrasi talebi yok edilmek istendi”

Ardından İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına Ekin Çiftçi basın açıklamasını okudu. “10 Ekim’i unutmayacağız, 10 Ekim’i affetmeyeceğiz” diye sözlerine başlayan Çiftçi, şöyle devam etti: “Ülke tarihinin en büyük katliamlarından birini yaşadık. Bu topraklarda yeşeren eşitlik, kardeşlik, adalet umuduna saldırı gerçekleştirildi. Barış ve Demokrasi talebi yok edilmek istendi.”

Çiftçi, sözlerini 10 Ekim Katliamı’nın hesabını sormak için mücadele edeceklerini belirterek sonlandırdı.

(SENDİKAORG)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler